Janicke er nær venn med livsfarlige dyr. Drømmen er å leve nær dem hele tiden.
Nå vil Janicke Håvardstun komme dem enda nærmere.
Husker du Janicke, som BA skrev om i fjor? I to somre har hun hatt jobb som løvepasser i Zimbabwe og Namibia.
- Etter å ha vært i Afrika og opplevd det jeg har gjort, har man ikke lyst å reise hjem igjen!
Janicke viser sine utrolige bilder, der hun kysser løver på snuten, går tur med dem, eller ligger med en gepard i soveposen!
GAME FARM: Til uken reiser Janicke til Afrika for tredje gang. Denne gangen skal hun ikke bare jobbe, men også speide etter en farm som hun og venninnen, Ragnhild Øvrebø (27), kan kjøpe og drive.
- Vi ønsker å starte en «game farm» i Sør-Afrika, der besøkende kan gå på safari.
- Samtidig er planen å drive et mottakssenter for dyr som er skadde, mishandlet eller forlatte, sier Janicke.
INVESTOR-JAKT: Venninnene søker etter investorer og sponsorer til prosjektet, som har en kostnadsramme på ca. seks millioner kroner.
- Vi håper å finne noen som synes dette høres interessant og spennende ut, sier 36-åringen oppvokst i Fana.
Gamefarming har tatt seg stort opp i Sør-Afrika, og inntektspotensialet er ifølge Janicke stort. Selv betaler hun 7000 kroner for et treukers opphold i Seaview Lion Park nær Port Elizabeth. Flybilletten koster 8000 kroner tur-retur.
SEAVIEW: Løveparken hun jobber i teller 40 ulike dyrearter. Den driver oppdrett, deriblant på hvite løver. De har en genfeil, men er ikke albinoløver. Seaview har 60 løver, deriblant syv hvite.
Og selv om Janicke er oppvokst med hunder og katter, er løver og geparder noe helt annet.
- Man må vise dyrene respekt, lytte til lokale eksperter og alltid være på vakt, sier hun.
- Men jeg har aldri opplevd farlige situasjoner.
REHABILITERE: Parken tar imot skadde- og mishandlede dyrebabyer som sjiraffer, sebraer, impala, apekatter, krokodiller, surikater, sjakaler og ørkengauper. Målet er å slippe dyrene ut igjen når de er rehabiliterte.
- Det er en fantastisk opplevelse å bo sammen med disse dyrene, og vite at man gjør en god jobb. Det må bare oppleves, sier hun.