...
«Final Fantasy XIII» er tjukt med de vanlige japanske rollespill-klisjeene, men er fremdeles en engasjerende opplevelse, mener vår anmelder. Foto: Gamespot.com
 

Final Fantasy XIII

«Final Fantasy XIII» kostet en formue, er mer svulstig enn en Aune Sand-film, men gir god underholdning for pengene.

Publisert 09.03.2010 kl 16:51 Oppdatert 09.03.2010 kl 16:51

Tips en venn på e-post:

...
Foto: garyh

Xbox 360

  • FINAL FANTASY XIII
  • Square Enix
  • Fra 16 år

«Final Fantasy»-serien har alltid vært den fremste ambassadøren for japanske rollespill.

Når sjangeren har slitt, og selv de mest innbitte tilhengerne begynt å bli lei så ser industrien i retning Square Enix og deres «Final Fantasy»-spill for å komme opp med det neste store, og dermed redde sjangeren fra å dø ut.

Rollespillmestrene Square Enix' «Final Fantasy XIII» har vært under utvikling i evigheter, og ligger an til å bli et av tidenes desidert dyreste spill.

Står spillet i stil med de enorme produksjonskostnadene?

ENGASJERT: Det er i alle fall ikke vanskelig å se hvorfor spillet har tatt så lang tid å lage.

Teknisk sett er spillet perfekt, og japanske klisjeer til tross, det er vanskelig å la være å bli engasjert etter hvert som «Final Fantasy XIIIs» vanvittig omfattende fortelling skrider frem.

Det er ikke bare takket være de fremragende mellomsekvensene man blir servert hvert femte minutt.

Mellom spillets enormt hyppige kutt-scener får man også ta i bruk kontrolleren man har i hendene iblant.

SPEED: Spillmessig er «Final Fantasy XIII» radikalt forskjellig fra de tidligere spillene i serien.

Spillet har kort sagt blitt en del simplere, og mer arkade-aktig.

Spillet kan enklest beskrives som «Final Fantasy» på speed, tempoet er rett og slett såpass heseblesende at det nærmest overskrider grensen for det som kan kalles turbasert.

Det er ikke bare kampsystemet som har forandret seg radikalt. «Final Fantasy»-religiøse vil nok også stusse litt over at det er full helbredelse mellom kamper, i tillegg til at man etter hver kamp blir gitt mellom en- og fem stjerner for innsatsen, alt etter hvor dyktig man er.

Her styrer man til gjengjeld bare én person om gangen i kamp, men travelt blir det likevel siden det er spillerens jobb å velge rett taktikk til rett situasjon og fordele roller mellom de andre på laget underveis i kampene.

Kampsystemet føles intenst og spennende, og det er langt i fra så simpelt som man tilsynelatende får inntrykk av.

ENDELØSE: En rekke andre faste ingredienser er også fjernet fra spillet.

De trygge og avslappende byene fylt med koselige folk å snakke med er fjernet, og det samme er verdenskartet. Du har sjelden noe valg når neste destinasjon plottes inn, spillet er i det hele tatt svært litt fritt. Men trenger det å være en negativ ting?

Spillets ekstremt lineære progresjon og nærmest endeløse kamper vil kanskje være vanskelig å svelge for en del av fansen.

For oss andre er «Final Fantasy XIII» et nyskapende og hyperfokusert rollespill, som ikke sløser bort tiden på ting som ikke er essensielle for opplevelsen.

I «Final Fantasy XIII» nærmest piskes man fra et lagringspunkt til et annet, uten pause.

Men med en såpass spennende og velfortalt historie er det heller aldri ønskelig å stoppe opp for andre grunner enn å nyte den ofte oppsiktsvekkende utsikten.

«Final Fantasy XIII» er kort sagt et godt kjøp for alle rollespillere, såfremt du ikke er livredd for forandring.

Mest lest nå

...

Brødre på tre og åtte mistet moren

nyheter Navnet på den 31 år gamle kvinnen som omkom på Sotra, er nå frigitt. Les mer

...

Fisker etter biler som er dumpet

nyheter I dag startet opphentingen av dumpede biler i Haglsundet. Les mer

Lisbeth og Cindy Bjørkmann trives i nytt hus sammen med barna Marita, Martine, Celine og Lucas.

I dette huset regjerer jentene

bolig Bli med hjem til de fem jentene og lille Lucas på Sotra. Les mer

...

11 mistet førerkortet på fire dager

nyheter Én sjåfør kjørte over Danmarks plass i 89 km/t. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.