Finse: – Beredskapen i Norge er helt avhengig av de frivillige, sier Åsne Havnelid, som er øverste sjef for de ansatte i Røde Kors.
– Bedriftene må se verdien det frivillige arbeidet har for lokalsamfunnet. Folk som er med i Røde Kors, bør få fri til å delta i våre aktiviteter, sier generalsekretær Havnelid.
Du kjenner kanskje igjen navnet hennes. Det var hun som var direktør for ski-VM i Oslo i fjor. Nå har hun vært generalsekretær i Norges Røde Kors i åtte måneder.
Vi møter henne på Finsehytten, mens frivillige og profesjonelle ligger i hardtrening i området rundt Finsevannet i begynnelsen av mars.
FORSKJELL PÅ BY OG BYGD
I et langstrakt land med høye fjell, dype daler og lange fjorder er det
utfordrende å ha god beredskap.
– I de store byene er alle redningsetatene til stede. Men sånn er det ikke rundt i landet, sier generalsekretæren.
– Vi er helt avhengige av de frivillige for å ha en god beredskap. Jobben gjøres lokalt. Det er ute i kommunene at beredskapsapparatet finnes, fordi det er der de frivillige finnes, sier Havnelid.
– I dag er det et blandet bilde. Noen bedrifter ser verdien for lokalsamfunnet, andre ikke.
– Bør ansatte få fri til å være med i Røde Kors?
– Ja, arbeidsgiverne må være smidige og gi fri når det trengs. De som er med hos oss får kurs og kompetanse, og lærer for eksempel å samarbeide på tvers av faggrupper og mellom frivillige og profesjonelle. Det er ganske realistisk.
– Dette er kunnskap og erfaring som kan komme til nytte lokalt og i bedriftene.
IKKE LOVBESTEMT
– Staten må definere hvordan det eventuelt skal finansieres, svarer
regiondirektør i NHO, Tom Knudsen.
Han understreker at NHO mener at Røde Kors utfører et viktig arbeid for det norske samfunnet og for norske borgere.
– Men verken arbeidsmiljøloven eller våre tariffavtaler har bestemmelser som gir rett til fri med lønn for å utføre frivillig arbeid for eksempel for Røde Kors.
– Av mange gode samfunnsoppgaver mener vi at staten står nærmest til å definere hva det eventuelt skal gis fri til, og hvordan slike ordninger eventuelt skal finansieres.
Han tror imidlertid at det er mulig å finne løsninger i hvert enkelt tilfelle.
– Vi har tro på at den enkelte bedrift i samarbeid med den ansatte finner frem til gode løsninger, sier regiondirektør Knudsen.
Denne saken ble også omtalt i BAs papirutgave 30. mars 2012.