Har du planer om å studere? Lurer du på hva som er smarte karrierevalg? Ekspertene svarte på BA.no fredag.
Den 15. april er det søknadsfrist til høyere utdanning.
Er du en av dem som lurer på hva du skal søke på, hva du kan studere i Bergen og hvordan du kommer dit du vil?
På fredag fra klokken 1215 til 1415 stiller et knippe ansatte og studenter fra utdanningsinstitusjonene i Bergen, samt en karriereveileder til nettmøte på BA.no.
Du kan sende inn dine spørsmål allerede nå.
Representantene fra utdanningsinstitusjonene kommer fra:
- Universitetet i Bergen
- Høgskolen i Bergen
- Norges Handelshøyskole
- Kunsthøgskolen i Bergen
- NLA Høgskolen
- Betanien diakonale høgskole
- Haraldsplass diakonale høgskole
- Studentsamskipnaden i Bergen
- Studentliv i Bergen ved Kulturstyret
I tillegg kommer en karriereveileder fra Karrieresenteret i Bergen.
SVARER PÅ MYE: De kan blant annet svare på spørsmål om hvilke studier som tilbys i Bergen, innholdet i studiene, opptakskrav, bolig, studentvelferd, studentkultur og annet du måtte lure på om studenttilværelsen i Bergen.
Rønnaug Tveit er leder for Karrieresenteret i Bergen.
– Senteret er drevet av Studentsamskipnaden i Bergen, og er et gratis tilbud til studenter.
– Vi tilbyr karriereveiledning, holder jobbsøkerkurs, intervjutrening og gir råd om CV og søknad. I tillegg har vi utstrakt kontakt med arbeidslivet gjennom Trainee Vest, forteller Tveit.
Hun kan blant annet svare på spørsmål om:
- Jobb- og karrieremuligheter.
- Behov på arbeidsmarkedet fremover.
- Hva skal du tenke på når du velger utdanning.
- Hvordan kan du sette sammen studiene for å komme dit du vil.
- Hvilke jobber finnes og hvor de er.
I løpet av yrkeskarrieren opplever mange behov for «påfyll» av kunnskap og kompetanse. Det har du rett til.
Sjekk ditt eget navn på nettet
Liv Torill Evenrud, Anne Skaarud og Annette T. Mohr svarer på dine spørsmål om arbeidsliv, jobb og karriere.
Send inn ditt spørsmål anonymt her