Fristen for å søke høyere utdanning går ut søndag, og det ligger an til at det høye søkertallet fra fjoråret holder seg.
– Sats på naturfag eller lærerutdanning, oppfordrer kunnskapsministeren.
Vel 103.000 personer søkte om opptak til høyere utdanning gjennom Samordna opptak i fjor. Fra 2008 til 2011 gikk søkningen til høyere utdanning opp med over 15 prosent, og det ser ut til at trenden vil fortsette, opplyser Kunnskapsdepartementet.
– Vi kommer til å trenge flere med naturvitenskapelig utdanning og lærere fram mot 2020. Vi ser av søkermønsteret at de unge følger med på samfunnsutviklingen og i større grad velger utdanning som er etterspurt i dagens arbeidsmarked, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV).
15. april går den ordinære fristen ut for å søke om opptak til høyere utdanning gjennom Samordna opptak. Utfallet av hovedopptaket er klart 20. juli. (ANB-NTB)
Snart begynner vi å glede oss til feriepengene. Men hva har du egentlig krav på?