En krystallnatt

Krystallnatten 9. og 10. november 1938 minner oss om det som i dag skjer i de palestinske områdene i Midtøsten

Rothaugen Nyttårsball

Grammy Awards i bilder

Fergie i Black Eyed Peas med bandets pris.

Beyonce skrev Grammy-historie med seks priser.

Se bildene fra showet!

Kvarteret før lanseringen

Stian Dahl og Bendik Støren i Kvarterstyret (12.12.2009).

Summ her

Har du noe på hjertet? Send inn din summetone her.

NAF Aktuelt

Her er de viktigste MC-nyhetene

Kawasaki 1400 GTR.

Flere av syklene er allerede lansert i Bergen.

Se bildeserie!
Terningkast: 5

Nok en Clint-seier

kinoguiden Hollywoods sikreste kort Clint Eastwood lager film om Nelson Mandelas kamp for et forent Sør-Afrika, som nyvalgt president i 1994. Via rugby. Les mer og se trailer

Terningkast: 4

Storslagne musikalnumre

kinoguiden «Nine» imponerer med storslagne musikalnumre og dyktige skuespillere, men selve storyen blir for episodisk og utvendig.

les mer og se trailer

Vinterbilder fra Bergen og omegn

Vinterkrabbe i Eivindvik (02.02.1010).
Publisert 10.11.2004 kl 07:00 Oppdatert 11.11.2004 kl 16:51

Tips en venn på e-post:

Redaktøren mener

10. OG 11. NOVEMBER 1938 skrev BA om Krystallnatten. Om 17 år gamle Herschel Grynszpan, polsk jøde, som tre dager tidligere hadde skutt og drept en tysk ambassaderåd i Paris. Hvorfor? Fordi familien hans var blitt sendt i konsentrasjonsleir av nazistene.

DRAPET SKAPTE stor oppmerksomhet i Bergen, Europa og USA. Hvorfor? Fordi drapsmannen var jødisk flyktning og oppholdt seg illegalt i Paris. Fordi den drepte representerte nazi-Tyskland. Fordi alle som fulgte med i tiden forsto at det nærmet seg en ny storkrig i Europa. Fordi alle forsto at drap på en tysk diplomat ville føre til at nazistenes terrorregime ville svare, på en eller annen forferdelig måte.

SVARET på drapet var Krystallnatten. «Synagoger brennes og jøder arresteres over hele Tyskland» skrev BA torsdag 10. november. «Avdelinger fra det hemmelige politi trengte inn i jødehjem tidlig i dag morges og tok med sig alle menn, som ble ført bort til politikasernene og man vet ikke hvordan det har gått med dem.» I dag vet vi hva som skjedde. De som ble arrestert ble sendt til konsentrasjonsleirene. Dagen etter dominerte nyheten om Krystallnatten førstesiden i BA. Vi fortalte historien om «Nazistenes grufulle jødeforfølgelser», om herjetogene over hele Stor-Tyskland.

VI VILLE NOK brukt litt andre ord i dag. Men i dagene etter Krystallnatten ble historien om hva som skjedde fortalt i aviser som ikke sympatiserte med nazistene. Det var tekst, ingen foto. Grunnen var at pressefolk som dekket begivenheten ble arrestert, fratatt fotoutstyr og film. Derfor er det mest øyenvitneskildringer av det som skjedde.

I DAG VET VI at terroraksjonen mot jøder og jødisk eiendom i Tyskland og Østerrike var nøye planlagt og organisert av naziregimet. Navnet Kristallnacht fikk denne natten fordi glassrutene i jødiske forretninger og varehus ble knust. Det var glass i gatene. Nazistenes partibøller gikk i spissen for et pøbelvelde som knuste, plyndret, arresterte og drepte. Tysk politi beskyttet ikke de som ble drept og terrorisert. De arresterte ofrene og beskyttet bøllene.

LYDER DET KJENT? Det er samme historie som gjentar seg i de palestinske områdene i Midtøsten. En militær supermakt straffer et helt folk for enkeltpersoners terrorhandlinger. Palestinerne, skyldige og uskyldige, får husene sine bombet eller skutt i stykker. Noen får fem minutters varsel før bulldozerne kommer. I går fortalte Dagbladet om Manwa Rokba (75) i Gaza. Huset hennes er nå bare stein og grus, etter et av de utallige israelske angrepene.

URETTEN som skjedde Krystallnatten 9. og 10. november 1938 skal vi aldri glemme. Men den uretten som skjer nå, i vår egen samtid, krever ikke bare hukommelse. Det krever handling! Takk derfor, til de som deltok i markeringen av Krystallnatten i byens gater i går kveld.

Kollisjon på Mindemyren

nyheter To biler har kollidert og køene vokser. Les mer

Bergen lufthavn Flesland (30.04.2001).

Trafikknedgang på Flesland

arbeid og penger Mens på landsplan økte trafikken med 4,2 prosent. Les mer

En 25 år gammel mann døde på Haukeland sykehus mandag etter å ha tatt overdose GBL i helgen.

Døde etter GBL-overdose

nyheter 25 år gammel mann tok overdose på Kleppestø i helgen. Mandag døde han på Haukeland sykehus. Les mer

Leonardo DiCaprio spiller en politimann som etterforsker en forsvinning på et avstengt mentalsykehus på avsides øy, i thrilleren "Shutter Island".

Leonardo setter i gang filmfesten

film Filmfestivalen i Berlin starter på torsdag. Virkelig stjerneglans blir det likevel først på lørdag, i det Leonardo Di Caprio bestiger den røde løperen foran Filmpalast. Les mer

Politikk

Kø på Dokken (07.02.2005).

Truer med sterkere lut

politikk Til tross for at kommunen satte i gang flere trafikkbegrensende tiltak mandag, økte trafikken med fem prosent. Les mer

Havnedirektør Gunvald Isaksen.

Gransker ble direktør

politikk Havnegransker Eli Glambek ble mandag konstituert som havnedirektør i Bergen. Les mer

Filip Rygg (Krf).

Reagerer på lekseforslag

politikk Skolebyråd Filip Rygg er overrasket over SVs forslag om å fjerne lekser på barneskolen. Les mer

Billedserier

Det lille under

Dansere fra musikalen Rent (Bergen Musikkteater) viser undertøysmoter. (F.v.) Marita Nyheim Monsen (Change), Tina Monsen Nyheim (Change/Netty), Kristina Jarland Gunnarskog (H&M), Astrid Elisabeth Hofstad (Change) og Grethe Bjørkholt Seim (H&M) (02.02.2010).

Dansere fra Bergen Musikkteater og forestillingen Rent viser undertøysmoter.

Se bildene!

Gunnars motorskatt

Kvarteret før lanseringen

Stian Dahl og Bendik Støren i Kvarterstyret (12.12.2009).

Avstemninger

Kommer du til å følge med på OL?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 0

Var det riktig sang som vant i Melodi Grand Prix?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 367

Er det rett å anmelde kommunen for den dårlige luften?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 20

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Kjersti Rasmussen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Redaktør: Kjell-Eirik Mikkelsen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar