Regjeringen Stoltenberg vil begrense muligheten for å finansiere og selge leiligheter som blir en gjeldsfelle når rentene stiger.
ET STATSSEKRETÆRUTVALG har vurdert hva som kan gjøres for dem som har kjøpt leilighet i borettslag med høy fellesgjeld og tilsynelatende billige leiligheter. Så lenge boligprisene bare gikk oppover, renten var nær null og det var lett å selge boligen for mer enn den var kjøpt for, var det bare å kjøpe, og la tiden gå.
EN INNGANGSBILLETT på bare et par hundre tusen kroner fristet mange til å kjøpe leilighet, uten tanke på fellesgjelden. Mange førstegangs boligkjøpere gikk rett i fellen. Først da boligmarkedet buttet, renten på den store fellesgjelden økte, og ble dekket gjennom økt husleie, oppdaget de at det var en felle. Men da er boligkjøperne for lengst fanget: Ikke kan de selge, ikke kan de betale den økende husleien. Dermed må de gå fra leiligheten. De taper alt! Går det riktig galt, må de fortsatt betale for det de lånte for å kjøpe den leiligheten de ikke lenger eier. Det er vanskelig å tenke seg en dårligere start på en ungdommelig drøm om egen bolig.
KOMMUNAL- OG REGIONALMINISTER Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) la fredag frem statssekretærenes 17 forslag. Det var forsiktige, fornuftige tiltak, hovedsakelig rettet mot å informere bedre, tette huller i loven og skjerpe Husbankens utlån til borettslag. Den skal heretter ikke gi lån til borettslag hvis fellesgjelden er over 80%.
MEN FOR DEM som sitter i fellen, var det ikke mye hjelp å få. Tilbudet om informasjon er sikkert velment. Men de som sitter med en bolig de ikke har råd til og som ikke kan selges, de vet det nok. Det de trenger er hjelp ut av knipen, ikke informasjon om at de er i knipe. Og økt informasjon om risikoen med høy fellesgjeld vil gjøre det vanskeligere, ikke lettere, å få solgt til andre. Det er bra for dem som gjennom bedre informasjon styrer utenom slike boliger. Men for dem som allerede har kjøpt en tilsynelatende billig leilighet, må tilbud om økt informasjon virke som en provokasjon.
DE STORE borettslagene i Bergen har etter det BA kjenner til, ikke tilbudt boliger med høy fellesgjeld og lavt innskudd. Men det finnes boligprosjekter med slike tilbud i Bergensregionen. Vi ber våre lesere hjelpe oss å finne ut om noen av disse har satt boligkjøperne i en klemme, med stigende husleie og en uselgelig leilighet.
SLIK PRISENE har økt de siste årene, er det blitt enda mer krevende for dem som skal gjøre sitt første boligkjøp. Boligsamvirket bør ta ansvar for å tilby boliger til vanlige mennesker med vanlige inntekter, og må til gjengjeld fortsatt få utbyggingsmuligheter og lånemuligheter.
DET ER FINT at regjeringen Stoltenberg foreslår tiltak som kan hindre at flere havner i boligkrise, og at det blir vanskeligere å konstruere og finansiere slike gjeldsfeller for folk. Men regjeringen må også foreslå tiltak for å hjelpe dem som har kommet ille ut med sitt første boligkjøp.