ALLE SOM HUSKER Barnetimen for de minste fra «gamle dager» husker visen der Alf Prøysen slipper en toøring på sparegrisen sin. Moralen var klar: Det lønner seg å spare.
I DAG ER noen i de generasjonene som i sin tid satt ved radioapparatet og hørte Alf Prøysen riste på sparegrisen blitt politikere. Lærdommen fra salige Prøysen er det ikke alle som har lagt på sitt politiske minne.
BERGEN KOMMUNE får ikke de økonomiske endene til å møtes. Kommunen styrer mot et årsunderskudd på 141,9 millioner kroner. De neste fire årene må kommunen ha en halv milliard kroner for å dekke inn vedtatte planer til skole, eldre og omsorgstrengende.
I GÅR KUNNE BA avsløre innholdet i det hemmeligstemplede dokumentet som viser hvordan byrådet har tenkt til å spare penger. Notatet på 30 sider var tatt ut av oppgavemeldingen som finansbyråd Liv Røssland presenterte på torsdag. I dette notatet har alle sektorer i kommunen spilt inn hvor det kan være penger å spare, og hvor det kan kuttes. Listen som du kunne se i lørdagsavisen er ingen hyggelig lesing. Her skrives det blant annet om nedleggelse av barneparker, kutt i spesialskoler, heving av terskelen for tildeling av hjemmehjelp, frysing av sosialsatser, færre helsestasjoner og økt pris på bruk av idrettsanlegg. For å nevne noe.
BYRÅDET MÅ kutte fordi de ikke har penger. Og i årene som kommer er det altså behov for store summer til kommunale oppgaver. Det er i slike tilfeller det kunne vært greit å ha en sparegris eller tre å ty til. Utfordringen er at Bergen kommune allerede har knust noen av sparegrisene sine, og vil knuse enda flere:
# For årene 2009, 2010 og 2011 tar kommunen ut 564 millioner kroner i ekstraordinært utbytte fra BKK.
# Byrådet har tatt ut 250 millioner kroner av Tomteselskapets egenkapital.
# I vår gikk byrådet inn for å ta ut 24,5 millioner kroner fra Bergen bolig- og byfornyelse.
# Hele fjorårets overskudd i Bergen Parkering skal gå rett i bykassen.
Disse kapitaluttakene må ikke forveksles med ordinære aksjeutbytter. Som eier eller deleier i et selskap er det selvsagt på sin plass at kommunen tar ut ordinært aksjeutbytte, altså en andel av selskapets eventuelle overskudd. Langt verre er det å tappe selskaper for egenkapital.
HADDE MAN sett en økonomisk bedring i det fjerne, hadde det ikke vært kritisk å dekke opp underskudd ved å tære på reservene i sparegrisene. Men når en vet at det trengs enda mer penger i tiden som kommer, er det grunn til å bekymre seg for at byrådet vil kutte tjenestetilbudet til benet.
DA ER DET uklokt ikke å ha noen fulle sparegriser igjen.
Ha en riktig god søndag!