Musikerne Grutle Kjellson og Ivar Peersen stjal en sau fra stortingsrepresentant Lars Sponheim.
Stuntet, som ble vist på TV 2-nyhetene i kveld, var både regissert og planlagt.
Det viste de to metalguttene på tur i Hardanger, der de overfalt en sau de fant i fjellet og tok den foran Stortinget for å møte Venstre-leder Lars Sponheim.
Sponheim var ikke på tinget - han var på sauesanking, ironisk nok.
HORRIBELT: Sauestuntet er et ledd i protestene mot Venstres programerklærte politikk om fildeling av musikk. De mener at nedlasting av musikk må være greit, og at musikerne heller kan få en kompensasjon.
- Det er jo et helt horribelt forslag fra Venstre. Det å si nedlasting av musikk er greit er som å si at det er okey å gå på fjellet og forsyne seg fritt av sauer, mener Grutle Kjellson.
Og han gjorde nettopp det.
BRUTALT: - Dette er en humoristisk måte å si noe alvorlig på, understreker musikeren.
- Vi lever av musikken, det har kostet oss blod, svette og tårer å lage den. Da er det brutalt å foreslå at det skal være greit å stjele den.
Både musikere, produsenter og komponister stiller seg bak aksjonen, som er et samarbeid mellom ulike bransjeorganisasjoner som blant annet Tono, Norsk Artistforbund og Musikernes Fellesorganisasjon - MFO.
- Vi vurderer å politianmelde Unge Venstre, som nettopp gikk inn for å legalisere piratkopiering på en blogg, sier Arnfinn Bjerkestrand i Musikernes Fellesorganisasjon.
Lars Sponheim (V) mener musikk ikke kan sammenlignes med sauer eller andre husdyr.
STÅR FAST: - Hvis man noensinne kan bli mett av å laste ned mat fra nettet, så får vi heller komme tilbake til det, sier Venstrelederen om TV 2-reportasjen.
Sponheim understreker at det ikke var hans sau som var på TV.
Han står fast ved Venstres standpunkt:
- Dette er bare artistene som slåss mot teknologien.
- Denne kampen hadde vi da kopimaskinene kom, og der kan vi dra en skikkelig parallell: Har det at det er lovlig å kopiere tekster ført til at det blir lest og solgt mindre bøker, spør Sponheim retorisk.
Vogntogsjåfør omkom i utforkjøring i Lærdal
Vil ha brakkeskole ved Johanneskirken
Kjørte i narkorus uten førerkort
Les hva studentene forteller om møblene sine og forventingene til møbelmessen.
Se bildeneDen nye helikopterplattformen på Haukeland ligger luftig til. BA ble med opp på den nye konstruksjonen.
Se bildene!Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no
Se mer enn 300 bildermotormagasinet Nye avgifter har liten virkning så langt. Se hvilke biler som selger mest akkurat nå. Les mer
Vekslende bart og snøslaps.
Manuell dirigering og lysregulering på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag...
Vekslende bart og snødekke.
| I dag | I morgen | |||
| Fisketorget | 1.2° | 2.4° | ||
| Flesland | 0.2° | 1.2° | ||
| Fløyen | 0.7° | 2.1° | ||
| Voss | -0.9° | 0.6° | ||
| Kvamskogen | -1.9° | -1.9° | ||
| Marsteinen | 1.3° | 2.7° | ||
| Os | 0.2° | 1.0° | ||
| Straume | 0.9° | 1.6° | ||
| Knarvik | -0.2° | 1.1° | ||
| Fitjar | -0.6° | 0.9° | ||
| Hardangerv. | -8.3° | -7.3° | ||
| Haukeli | -10.2° | -10.9° | ||
| Kokstad | 0.0° | 0.8° | ||
| Norheimsund | -1.6° | -0.9° | ||
| Odda | -0.7° | -2.1° | ||
| Sture | -1.9° | -0.5° | ||
Jobbmagasinet Det er ikke mange par i begynnelsen av 20-årene som tør å satse 7,5 millioner kroner, slik som Einar Solerød og Jeanette Tyldum. Les mer
Siste debattinnlegg