Markering av Kjøpefri dag på Torgallmenningen fikk mange til å stoppe opp.
Hvert år markeres Kjøpefri dag i Norge, med stand og aksjoner i mange norske byer.
- Vi bruker denne dagen til å sette fokus på det store forbruket, og de konsekvenser som dette får for miljø og rettferdig fordeling, sier Laura Drivdal, en av intitiativtakerne bak markeringen i Bergen.
Hun avviser at de vil stoppe folk fra å kjøpe gaver i det hele tatt.
VIL INSPIRERE: - Nei, nei. Det er ikke det vi vil. Det er viktig at folk eksempel barn får gaver til jul. Men trenger vi voksne alt det vi vanligvis får eller gir? Det er her vi gjerne vil inspirere folk til å tenke litt annerledes, sier hun til BA.no.
I dag stod hun og delte ut pepperkaker og løpesedler på Torgallmenningen, sammen med andre representanter fra ideelle organisasjoner, som Framtiden i våre hender, Changemaker, med flere.
De hadde flere tips til alternative julegaver til folk som stoppet opp. Kinobilletter,restaurantbesøk, massasje, hjemmebakte kaker, hjelp til husarbeid eller et kurs i en hobby, er blant ting som står på listen.
BRUK TID PÅ HVERANDRE: - Vi vil gjerne slå et slag for det å gi opplevelser fremfor gaver, sier Drivdal. Hun oppfordrer også folk til å bruke mer tid på hverandre i førjulstiden, fremfor å bruke mye tid, og ikke minst penger, på byens kjøpesentre.
Drivdal har markert Kjøpefri dag i en årrekke og har de siste årene opplevd god respons fra bergenserne.
- Folk er ofte veldig enig i budskapet vårt. Men i dag har vi vært veldig uheldig med været. Vi måtte droppe mye av det vi hadde tenkt, og sånn sett ble markeringen mindre enn vi hadde planlagt, sier hun.
Kjøpefri dag er den norske varianten av "Buy Nothing Day" som markeres i rundt 60 land.
Lyst til å gi noen en geit til jul? Eller hva med et esel? Les mer her.
Frastjålet bunadsutstyr og bacheloroppgave
Forslåtte menn og overdose i parken
Torghandler frastjålet dagsomsetning
Lege legger ikke skjul på hva han mener om NAV
Vil ha fortsatt forvaring for Olsvik-drapsmannen
Tatovører og tatoveringsentusiaster fra hele verden var samlet på Logen Teater lørdag.
Se bildeneParkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no
Se mer enn 300 bildermotormagasinet I løpet av helgen har tyver stjålet verktøy, gressklippere og ATV’er for flere hundre tusen kroner. Les mer
Stengt på grunn av vedlikeholdsarbeid. Utrykningskjøretøy kan passere. Gjelde...
Manuell dirigering på grunn av vedlikeholdsarbeid i periodene: Mandag til tor...
Stengt på grunn av vedlikeholdsarbeid i periodene: Søndag og mandag til freda...
| I dag | I morgen | |||
| Fisketorget | 12.7° | 24.0° | ||
| Flesland | 11.1° | 21.2° | ||
| Fløyen | 12.8° | 24.1° | ||
| Voss | 10.5° | 24.6° | ||
| Kvamskogen | 9.9° | 21.8° | ||
| Marsteinen | 8.8° | 10.3° | ||
| Os | 11.9° | 17.3° | ||
| Straume | 12.3° | 23.1° | ||
| Knarvik | 11.5° | 22.1° | ||
| Fitjar | 12.6° | 22.5° | ||
| Hardangerv. | 2.3° | 14.8° | ||
| Haukeli | 6.4° | 14.4° | ||
| Kokstad | 11.5° | 21.8° | ||
| Norheimsund | 14.5° | 24.5° | ||
| Odda | 10.2° | 19.9° | ||
| Sture | 14.4° | 22.5° | ||
Jobbmagasinet Aksjemarkedets stormforelskelse i Facebook har kjølnet betraktelig. Les mer
Bodypainting er kunstformen der den menneskelige kroppen brukes som lerret for et ikke-permanent kunstverk.
Se bildene!
Siste debattinnlegg