Vet du hvor klærne dine er produsert? Det mener "Framtiden i våre hender" at flere bør vite.
Rene Klær-kampanjen aksjonerte i dag på Torgallmenningen, for å skape økt etterspørsel for rettferdige klær.
Theresie Hommersand fra "Framtiden i våre hender" forklarer:
- Mange butikker er ikke klar over hvor klærne kommer fra, eller under hvilke forhold de er laget. Det er dette vi ønsker mer fokus på, sier hun.
Aksjononistene viser til at mange klesfabrikkarbeidere jobber under uverdige forhold, med lange arbeidsdager, lav lønn og farlig arbeidsmiljø. I Norge blir rundt 40% av klærne som selges, produsert i Kina, der uavhengige fagforeninger er forbudt.
Foruten egen organisasjon, var De Grønne og Changemaker representert, og sammen hadde de laget en solidaritetsmur for klesarbeiderne. Rundt 30 forbipasserende valgte å skrive navnet sitt på denne.
- Det er en symbolsk handling som vi synes er fin. Banneret skal vi bruke i 1.mai-toget senere i år, sier Hommersand.
Rene Klær-kampanjen har foretatt en enkel undersøkelse i 58 klesbutikker i Bergen sentrum for å finne ut hvilke arbeidsforhold deres klær er laget under. Men generelt er det få som vet hva etiske klær er, og de fleste har liten informasjon om hvor klærne er produsert.
- Noen få butikker imponerte oss med kunnskap om etiske retningslinjer, sier Hommersand, som oppfordrer folk til å etterspørre etiske klær.
- Vi er selvsagt ikke imot at folk skal kjøpe klær, for da mister jo mange jobbene sine. Men vi ønsker mer bevissthet rundt disse spørsmålene, sier Hommersand.
Vogntogsjåfør omkom i utforkjøring i Lærdal
Vil ha brakkeskole ved Johanneskirken
Kjørte i narkorus uten førerkort
Les hva studentene forteller om møblene sine og forventingene til møbelmessen.
Se bildeneDen nye helikopterplattformen på Haukeland ligger luftig til. BA ble med opp på den nye konstruksjonen.
Se bildene!Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no
Se mer enn 300 bildermotormagasinet Nye avgifter har liten virkning så langt. Se hvilke biler som selger mest akkurat nå. Les mer
Vekslende bart og snøslaps.
Manuell dirigering og lysregulering på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag...
Vekslende bart og snødekke.
| I dag | I morgen | |||
| Fisketorget | 1.3° | 2.4° | ||
| Flesland | 0.1° | 1.2° | ||
| Fløyen | 0.9° | 2.1° | ||
| Voss | -1.5° | 0.6° | ||
| Kvamskogen | -2.3° | -1.9° | ||
| Marsteinen | 1.3° | 2.7° | ||
| Os | 0.1° | 1.0° | ||
| Straume | 0.9° | 1.6° | ||
| Knarvik | -0.0° | 1.1° | ||
| Fitjar | -0.6° | 0.9° | ||
| Hardangerv. | -8.5° | -7.3° | ||
| Haukeli | -10.7° | -10.9° | ||
| Kokstad | -0.0° | 0.8° | ||
| Norheimsund | -2.2° | -0.9° | ||
| Odda | -1.3° | -2.1° | ||
| Sture | -1.9° | -0.5° | ||
Jobbmagasinet Det er ikke mange par i begynnelsen av 20-årene som tør å satse 7,5 millioner kroner, slik som Einar Solerød og Jeanette Tyldum. Les mer
Siste debattinnlegg