Over 5000 har vært inne og sett på Gry Thunes sin fotoblogg den siste uken. Det gjorde henne til fylkets mest leste blogg. Foto: Gry Thunes/tunesphoto.blogsport.com

Hordalands mest leste blogg

Blogger er blitt hverdagskost for hundretusenvis av nordmenn.

Redd for nytt giardiautbrudd?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 1010

Seriedebuten i bilder

Erik Mjelde

Brann spilte 0-0 mot Haugesund på Brann stadion lørdag 13. mars 2010.

Se bildene!
Den fargerike husrekken på Klosteret vant BAs fasadepris 2009.

Klare for ny fasadekåring

bolig I fjor ble denne husrekken kåret til Bergens fineste fasade. Nå har du sjansen til å bestemme hvem som får prisen i år. Les mer og send forslag!

Summ her

Har du noe på hjertet? Send inn din summetone her.

NAF Aktuelt

Terningkast: 5

Svensk dynamitt

spillarkivet De har gitt oss Volvo, Ikea og Battlefield. Ikke rart vi må like svenskene. Les mer

Terningkast: 5

Fartsfylt klisjé

spillarkivet «Final Fantasy XIII» kostet en formue, er mer svulstig enn en Aune Sand-film, men gir god underholdning for pengene. Les mer

Fra filmen "En ganske snill mann".
Terningkast: 5

Mat, sex og faenskap

film Hans Petter Molands nye film «En ganske snill mann» er en mørk humørspreder av internasjonal klasse.

Les mer

Terningkast: 5

Mr. Nobody

kinoguiden «Mr. Nobody» er en metafysisk sci-fi-film som leker seg med luftige temaer som tid, rom, alternative dimensjoner og konsekvensene av de små valgene vi gjør – impulsive avgjørelser som ender opp med å sende livene våre i helt nye retninger. Les mer og se trailer

Henrik Hylland Uhlving

Publisert 06.04.2009 kl 10:01 Oppdatert 06.04.2009 kl 11:33

Tips en venn på e-post:

Trine Lise Gamslett (t.v.), Markus Gaupås Johansen, Sturle Vik Pedersen og Erlend Nervold under innspilling av påskekrimmen til landets tredje mest leste blogg: «5080». Foto: Gaute Zakariassen

En vennegjeng fra Eidsvågneset hadde forrige uke Norges tredje mest leste.

Over 16 000 har de siste syv dagene klikket seg inn på humorbloggen deres «5080» – oppkalt etter det gamle postnummeret til Eidsvågneset.

– Vi kunne aldri gjort dette for fem år siden, sier initiativtaker Markus Johansen til BA.

– Det er veldig befriende å kunne gjøre dette uten å være avhengige av en redaktør. Vi kan gjøre akkurat som vi vil. Det eneste man trenger er tid, ellers er det ingen praktiske hindringer, sier Johansen.

SKETSJER: Bloggen begynte som et sted der humoristene la ut sketsjer de hadde fått refusert fra radioprogrammet «Hallo i uken» på NRK P2.

Etter hvert har trafikk og omfang økt betraktelig. De legger ut både videosnutter og en ukentlig webradiosending.

– Med veldig enkle midler lager vi en radiosending bokstavelig talt fra vår egen stue. Her har vi drukket kaffe med folk som Knut Nærum og Trond Blindheim mens de har vært gjester i studio, sier Johansen.

Humorbloggen har også blitt lagt merke til i det etablerte humormiljøet.

Komiker Are Kalvø har bidratt i flere av sketsjene på 5080.no. Han har også leid inn gjengen til å bidra på egne oppdrag.

LOKALBLOGG: Besøksstatistikken BA referer til er generert av nettstedet Bloggurat.net. Her publiseres også bloggkart som viser i hvilke fylker det blogges mest.

Hordaland kommer på en 9. plass i antall bloggere per innbygger.

5080-bloggen er ikke registrert geografisk. Dermed er det fotobloggen til Gry Thunes fra Askøy som troner øverst blant de best besøkte i vårt fylke.

5600 har klikket seg inn og sett på naturfotografiene hennes den siste uken.

– Det begynte med at jeg måtte ha bilder til hagebloggen min og på den måten fant jeg ut av jeg likte å fotografere, svarer Thunes, etter at BA har lagt igjen en kommentar på bloggen hennes.

NISJE: Hun debuterte som blogger i november i fjor, men da med en egen blogg for hageinteresserte. Slike nisjeblogger er det uendelig mange av.

Skogen av blogger som spesialiserer seg på bergenske fenomener vokser også raskt. Enten du er interessert i Brann, Bybanen eller lokalt hagebruk, er det mye å hente.

– Vi hagebloggere har egne lister hvor vi finner andre som blogger om det samme og vi har «våre» medlemmer som har blogger du liker og hvor vi er inne og kommenterer hos hverandre. Dette er et veldig aktivt samfunn, forklarer Thunes.

POLITIKK: En annen svært aktiv lokal blogger er gruppeleder for KrF i bystyret, Filip Rygg. Forrige uke måtte han nøye seg med en syvendeplass på mest lest-tabellen for Hordaland.

– Ikke mer? Det er dårlig, svarer Rygg, når BA ringer.

– Det er veldig avhengig av om jeg har hatt noen kontroversielle meninger i det siste. Da jeg skrev om hijab-saken hadde jeg 3500 daglige besøk.

Rygg har også brukt nettstedet Twitter til å rapportere live fra bystyremøter til de 203 brukerne som følger dem der.

– Det er det blogging og sosiale medier handler om for meg: Å gjøre politikken mer tilgjengelig for folk. Og å senke terskelen for å engasjere seg i politikken og samfunnet rundt seg.

Elever ved Ortun skole har satt opp Grease som skoleforestilling. Jonas Hellesøy som Danny (18.03.2010).

Her blir det bryl!

puls – «Grease» er en av favorittfilmene mine. Å være med i musikalen er bare tøft, gliser Jonas Hellesøy (15). Les mer

Det ble opprettet en kommandopost her i Bildøybakken i Fjell, da en mann gikk seg vill i området ved Bildevannet (18.03.2010).

Gikk seg vill i tåken

nyheter Turgåeren ringte fra Fjell. Les mer

Jenter sloss på senteret

nyheter Vekter på Kleppestø meldte fra. To jenter tatt i Bergen. Les mer

Løv-Ham-spiller Arve Walde (05.03.2010).

– Får frysninger

1. divisjon Løv-Ham spilte så bra at treneren merket det på kroppen. Les mer

Tina Algrøy (23.02.2010).

Vant i Danmark

kvinnefotball Arna Bjørnar slo den danske serielederen. Les mer

Mest lest nå

internett@ba.no

TIPS BA

internett@ba.no
MMS med kodeord BAfoto til 2229

Mest populære bildeserier

Her er den nye lavpris-SUV-en

motormagasinet Kommer i august – og blir knalltøff for konkurrentene. Les mer

McLaren MP4-12C (2010).

F1-mestere testet ny superbil

motormagasinet Torsdag avduket McLaren sin nye superbil. Formel 1-verdensmesterne Jenson Button og Lewis Hamilton tar gjerne en hver. Les mer

Hordaland
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke i høyereliggende strøk.
Hordaland
Vær- og føreforhold:
Vekslende bart og vått og snødekke, fare for glatte partier i lavlandet langs k...
Hordaland
Vær- og føreforhold:
Vekslende bart og snødekke i indre strøk.
Ev 16 Voss - Trengereid
Vær- og føreforhold:
Bart og vått og fare for glatte partier.
Ev 16 Trengereid - Voss (Jamnatunnelen)
Redusert framkommelighet:
Innsnevring og nedsatt hastighet til 50 km/t på grunn av opprydningsarbeid.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen
Været
  i dag i morgen
Fisketorget   6.0°   5.8°
Flesland   5.1°   4.7°
Fløyen   3.9°   3.8°
Voss   6.2°   5.8°
Kvamskogen   3.0°   3.4°
Marsteinen   5.2°   4.5°
Kleppestø   5.5°   5.3°
Straume   5.5°   5.2°
Knarvik   5.9°   5.6°
Fitjar   6.1°   5.3°
Hardangerv.   -0.5°   -0.6°
Haukeli   -0.1°   0.3°
Kokstad   4.9°   4.6°
Norheimsund   5.0°   5.2°
Odda   7.3°   7.3°
Os   5.2°   4.8°
Sture   4.3°   6.8°

Arbeid og Penger

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Snøen i Bergen

Denne bilen spant godt i Fjellveien. Etter litt dyttehjelp kom den seg videre.

Snøen har både skapt glede og frustrasjon i vinter. Se bildene!

Les mer

Stor billedserie av Bybanen

Bybane på Sletten.

Se Bybanen i Bybildet

Stor billedserie av Bybanen

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Kjersti Rasmussen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Redaktør: Kjell-Eirik Mikkelsen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar