Her er brannvesenet på Voss sitt nyeste glis. Brannbilen har utstyr som kan slukke branner inne i hus, fra utsiden.
Brannsjef David Skjerven på Voss er strålende fornøyd med den nye bilen.
– For oss er dette en rullende, etterlengtet verktøykasse. Bilen har alt, sier han og viser BA rundt utenfor brannbilen. Bak på bilen er det et digitalt display som enkelt kan betjenes av personellet om det skal brukes skum eller vann. Men bilens stolthet er en pistol/høytrykksvasker på 300 bar, noe som tilsvarer hele 300 kilo trykk pr. kvadratcentimeter.
BLANT DE FØRSTE: – Med denne kan vi stå på utsiden av huset og slukke en brann inne. Vi er en av de første i Norge med slik høytrykksslukker, forteller Skjerven. Vannet har en utgangshastighet på 800 kilometer i timen, så det skal bare sekunder til før vannet skjærer seg gjennom husveggen, forteller han.
Med dette «våpenet» vil det bli enklere for brannvesenet å få slukket branner inne i vegger og på vanskelige steder.
Brannvesenet fikk sin Scania 380 overrakt i formiddag. Det var ikke lenge den fikk stå på utstilling. Flere av de ansatte ville nemlig prøve ut bilen og se hva den var god for. Bergensavisen fikk bli med på første prøvetur.
FORNØYD: Sjåfør Geir Rune Songve ville prøve det nye vidunderet etter vei og i bratte bakker.
– Dette var noe annet enn gamle bilen. Vi kan i det miste kommunisere inni her, sier han. Den gamle bråket så mye at det ikke var mulig å snakke til hverandre.
Bilen har kostet tre millioner kroner og skal være klar til bruk i løpet av neste uke.
Gutt (8) alvorlig skadet i lysløype
Beste resultat for TV2 noensinne
Sjekker overfallet i Oslo opp mot Os-drapet
Les hva studentene forteller om møblene sine og forventingene til møbelmessen.
Se bildeneDen nye helikopterplattformen på Haukeland ligger luftig til. BA ble med opp på den nye konstruksjonen.
Se bildene!Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no
Se mer enn 300 bildermotormagasinet ...så var Outlander-eventyret ute. Siste Europa-produserte bil ruller av samlebåndet i år. Les mer
Vekslende bart og snøslaps.
Manuell dirigering og lysregulering på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag...
Vekslende bart og snødekke.
| I dag | I morgen | |||
| Fisketorget | 1.3° | 2.2° | ||
| Flesland | 0.4° | 0.7° | ||
| Fløyen | 1.0° | 1.9° | ||
| Voss | -3.3° | 1.0° | ||
| Kvamskogen | -6.6° | -1.4° | ||
| Marsteinen | 1.9° | 1.2° | ||
| Os | 0.3° | 0.7° | ||
| Straume | 0.8° | 1.2° | ||
| Knarvik | -0.4° | 0.6° | ||
| Fitjar | -0.5° | -0.1° | ||
| Hardangerv. | -6.2° | -12.5° | ||
| Haukeli | -7.8° | -8.4° | ||
| Kokstad | 0.0° | 0.4° | ||
| Norheimsund | -2.8° | 2.0° | ||
| Odda | -3.4° | -0.8° | ||
| Sture | -3.8° | -3.6° | ||
Jobbmagasinet Flertallet av norske studenter nøyer seg med å ha én seksualpartner. Les mer
Siste debattinnlegg