...
Illustrasjonen viser hvordan sentrum vil se ut hvis haget stiger som forventet uten at noe gjøres. Frem mot 2100 vil havet kunne stige så mye at standlinjen ved stormflo vil gå 2,37 meter høyere enn ved dagens normalnivå. Foto: Rambøll

Dramatiske konsekvenser

Den varslede havstigningen vil få store konsekvenser for Bergen og de omkringliggende kommunene.

Lene Westrheim E-post
Camilla Fosse E-post
Publisert 11.08.2009 kl 11:49 Oppdatert 11.08.2009 kl 16:07

Tips en venn på e-post:

Dette bildet, som viser svært høy sjø i Bergen, ble tatt da det var springflo 25. januar 2008.
Dette bildet, som viser svært høy sjø i Bergen, ble tatt da det var springflo 25. januar 2008. Foto: Birgitte Vaksdal (arkiv)
...
Bergen og Kristiansand er byene der man forventer at havet vil stig mest frem mot 2100. Foto: Rambøll

En rapport som dokumenterer hvordan havstigning vil påvirke Bergensregionen, ble lagt frem på Havforskningsinstituttet i dag.

ULIKE SCENARIER: Den viser hvilke områder som vil skades, hvilke typer skader som vil komme til å skje og sannsynlighetsberegninger for ulike scenarier.

– Rapporten konkluderer med at de største farene for Bergen enkelt kan forebygges dersom det settes i verk tiltak nå. Blir ingenting gjort, vil konsekvensene bli svært dramatiske, sier prosjektleder Gert Gundersen.

Rapporten slår også fast at Bryggen kan reddes for mindre enn 50 millioner kroner, og at det er myndighetene ansvar å gjennomføre sikringstiltakene før det er for sent.

STERKT STIGENDE: Internasjonale forskningsprosjekter, inkludert FNs klimapanel, venter et sterkt stigende havnivå frem mot 2100. For Vestlandet er det 90 prosent sannsynlighet for at havet stiger 50 cm, og 50 prosent sannsynlighet for at havet stiger 75 cm innen 2100.

– Slik havstigningen utvikler seg i Bergen nå, vil Fisketorget og de vernede husene på turistattraksjonen Bryggen oversvømmes av fjorden, sier Gundersen.

Veiene rundt bystasjonen og jernbanestasjonen vil i lange perioder være ubrukelige, og Nygårdshøydetunnelen vil fylles med vann.

BÅTANLEGG OG HYTTER: I kommunene Askøy, Fjell, Osterøy, Vaksdal, Voss og Modalen vil industri, kaianlegg, båtanlegg og hytter rammes. Beboerne i Meland og Lindås må i tillegg regne med at Nordhordlandsbroen må bygges om for å takle havnivåer som er mer enn to meter høyere enn i dag.

I Bergen vil sjøen dekke hele Sandvikstorget og blokkere Sjøgaten, som er hovedveien gjennom Sandviken. Skoltegrunnskaien, Slakthustomten og alle dagens kaier i Vågen vil bli oversvømmet, med mer.

Dette er ikke «worst case»-scenarioer, men noe som mest sannsynlig vil inntreffe om ikke tiltak blir iverksatt. Frem mot 2100 vil havet kunne stige så mye at standlinjen ved stormflo vil gå 2,37 meter høyere enn ved dagens normalnivå.

Rapporten ble overlevert til byråd Lisbeth Iversen, som lovet å ta den med seg i kommunens videre arbeid med klimautfordringene.

Les mer i onsdags-BA.

Siste nytt!



tips@ba.no

...

TIPS BA

tips@ba.no
MMS med kodeord BAfoto til 2229


Kongelige i Bergen

...

BA-fotografenes bilder fra kongebesøk.

Se bildene her

Mestere på kroppsmaling

...

Bodypainting er kunstformen der den menneskelige kroppen brukes som lerret for et ikke-permanent kunstverk.

Se bildene!

Prinsessefest

Bursdagsbarnet Unni Kvernhusvik Sagberg.

Snowboard-VM i Oslo

...

Se de spektalære bildene fra snowboard-VM i Oslo.

Se bildene

Skal du på konsert i år?

...

Fire på gaten om dette og annet.

Se hva de svarer

Drømmedagen!

...

Søndag 29. januar var den flotteste hittil i vinter.

Se bildene


Mest populære bildeserier


Fri parkering

...

Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no

Se mer enn 300 bilder

...

Må reise mer kollektivt

motormagasinet Antallet kollektivreiser må dobles til en milliard i året for å unngå trafikkaos i de største byene i Norge. Les mer


Hordaland


Været
  I dag I morgen
Fisketorget   6.0°   6.1°
Flesland   4.4°   4.7°
Fløyen   5.8°   5.8°
Voss   4.6°   4.4°
Kvamskogen   2.8°   1.6°
Marsteinen   6.3°   6.2°
Os   5.1°   5.4°
Straume   4.8°   5.3°
Knarvik   5.1°   5.1°
Fitjar   4.9°   5.5°
Hardangerv.   -4.2°   -5.6°
Haukeli   -2.1°   -3.2°
Kokstad   4.1°   4.5°
Norheimsund   4.5°   3.8°
Odda   4.6°   3.6°
Sture   1.4°   6.0°
Været leveres av: met.no

Jobbmagasinet

...

Millionsuksess i bua

Jobbmagasinet Det startet som en vill idé. I fjor solgte Inger-Lise Lund hjemmelaget lunsjmat for over en million. Les mer


Øvelser for nybakte mødre

...


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.