...
Kåre Haugland og John Arne Mostraum poserer med beistet. Foto: Privat

Tok verdens største breiflabb

Dette beistet ble dratt opp av dypet utenfor Hjelmås i Lindås tirsdag formiddag. Vekten? Over tyve kilo over den tidligere rekorden

Bjørn Thomas Olsen
Bjørn Thomas Olsen Profil E-post
Publisert 09.02.2010 kl 17:47 Oppdatert 02.03.2010 kl 16:58

Tips en venn på e-post:

De to hobbyfiskerne Kåre Haugland og John Arne Mostraum var utenfor den gamle dampskipskaien på Leknes for å dra garn tirsdag formiddag.

– Vi har en liten fiskebåt og har fisket sammen i alle år, sier Haugland til BA.no.

Da garnet kom opp fra dypet, så de den største breiflabben som noen gang er målt. På verdensbasis.

– Nei, hva skal man si. Man regner jo ikke akkurat med å få noe slikt i garnet.

TAU: For å få breiflabben opp i båten måtte de først feste et tau i siden på den.

– Kameraten min fikk båtshaken i kjeften på den og da den klappet igjen, fikk vi dratt den ombord i båten. Uten båtshaken hadde vi aldri fått den opp, sier Haugland.

Kaien på Leknes ble løsningen for å få den gigantiske fiske på land. Et firma på kaien hadde hjelpemidler der som var nødvendige for å fisken på land.

– Han hadde en truck der, så vi fikk heist den i land. Ellers hadde vi neppe fått den i land. I tillegg hadde han en digitalvekt som gjorde at vi fikk veid den ganske nøyaktig, sier Haugland.

Vekten stoppet til slutt på 99,4 kilo.

ROGN: Ikke hadde fisken rogn heller. Det ville trolig gitt en ekstravekt på 30-40 kilo, ifølge forsker og bestandforvalter for breiflabb, Otte Bjelland ved Havforskningsinstituttet.

– Dette er fiskestørrelser vi bare har hørt rykter om tidligere. Den størrelsen er bare helt vanvittig, sier han.

Sist rekord var på 79 kilo og den breiflabben hadde tyve kilo rogn.

– Ingenting har vært større, hverken i Norge eller på verdensbasis. Denne er den største vi har fått dokumentert.

Havforskningsinstituttet dro ut og sikret seg hodet på fisken.

– Forskningsmessig kan vi forhåpentligvis lære mer, blant annet om fiskens gyting og om veksten dens. Dette er viktig informasjon for oss, sier Bjelland.

25 KILO: Resten av fisken, det vil si, det som er spiselig, havner i fryseren til Mostrøm og Haugland.

– Da vi hadde fått den opp på trucken og tatt bildene begynte vi å filitere den. Vi endte opp med 24-25 kilo på deling, sier Haugland.

Alt skal gå til middag for venner og kjente.

– Det er derfor vi fisker, vet du. For å få mat på middagsbordet. Og kjøttet er helt fint, så her er det en god del middager, ja, sier han.

...
Med en tre ganger tre tommers planke i kjeften poserer fisken på kaien på Leknes. Foto: Privat
...
Beistet fra Hjelmåsvågen veide totale 99,4 kilo. Foto: Privat


På forsiden nå


...

Mange ras de siste dagene

nyheter
Men det er foreløpig liten fare for både ras og flom i Hordaland, melder ekspertene ved NVE.
Les mer

...

Kvinne (39) døde i brann i Fyllingsdalen

nyheter
Politiinspektør Tore Salvesen ved Bergen Vest Politistasjon sier til BA at de fremdeles etterforsker brannen i Dag Hammarskjølds vei i Fyllingsdalen i Bergen lørdag.
Les mer

...

Sønnen kunne blitt med til Brann

brann
Men nå blir Ulrik Yttergård Jenssen (16) satset på i Lyon.
Les mer
Til Grasrotandelen

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Karl Espen Iversen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Nyhetsredaktør digitale medier: Jonas Mjaaland

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.