Ekspressbussen fra Bergen til Ålesund veltet i Våtedalen ved Skei (16.03.2010).
Ekspressbussen fra Bergen til Ålesund veltet i Våtedalen ved Skei (16.03.2010). Foto: Bent Are Iversen, Firda

Buss feid av veien av lufttrykk

Ekspressbussen fra Bergen til Ålesund veltet etter den ble tatt av et lufttrykk i forbindelse med et snøskred.

Bjørn Thomas Olsen
Bjørn Thomas Olsen Profil E-post
Birgitte Vaksdal
Birgitte Vaksdal Profil E-post
Publisert 16.03.2010 kl 13:26 Oppdatert 16.03.2010 kl 18:23

Tips en venn på e-post:


Klokken 1303 fikk politiet i Sogn og Fjordane melding om at en buss hadde kjørt inn i et snøskred.

VAR DU PÅ BUSSEN? TIPS BA PÅ 800 33 044 ELLER NYHET@BA.NO.

Ulykken skjedde i Våtedalen som ligger ved Skei. Ifølge NRK skal bussen ha veltet og ligge på siden.

– Det var 17 personer i bussen pluss to sjåfører. Det er usikkert om alle har kommet seg ut foreløpig, men det skal ikke være personskade, sier operasjonsleder Nils Erik Eggen i politiet til BA.no.

– Passasjerene er fortsatt i bussen, så det er uproblematisk på stedet. De venter i bussen til det kommer en avlastningsbuss, sier Eggen.

VELTET: Ingen personer ble skadet, ihvertfall ikke fysisk, melder direktør i Fjord 1 Sogn Billag, Olav Terje Hove.

– Ulykken skjedde etter at bussen kjørte inn i det trange dalføret i Våtedalen, som er kjent for sine fonnvinder i forbindelse med snøskred. Det gikk et snøskred og så kom det et kraftig lufttrykk som rett og slett har kastet bussen av veien, sier Hove.

Bussen gikk fra Bergen tirsdag morgen klokken 0800 og skulle til Ålesund.

Politiet tar seg av passasjerene i bussen vi har sendt nå og de blir gitt en debrief. De som ønsker eller føler behov for legesjekk eller krisehåndtering, vil selvsagt få stilt dette til disposisjon av oss, sier Hove til BA.no.

– Mange av oss halvsov i bussen, og plutselig dundret snø og vind overalt, forteller en av passasjerene, Maria Berglund, til NRK.

Siste nytt!



tips@ba.no

...

TIPS BA

tips@ba.no
MMS med kodeord BAfoto til 2229


Har du tips til søndagstur?

...

4 på gaten uke 2 og 3 om dette og annet.

Se hva folk mener

...

Snart morsdag og Valentin

info og tjenester Send en hilsen gjennom BA. Husk innsendingsfristen! Les mer


Inspirerte drømmer

Anna Birna Björnsdöttir (24),  har laget puffen «Broti» ? Puffen min er delt i fire deler og har to flyttbare bordplater i tre. Man kan både sitte på den og sette fra seg ting på den. Det er et multifunksjonelt møbel. Inspirasjonen til puffen kommer fra når man sitter i sofaen og legger beina på bordet. Jeg tenkte hvorfor ikke lage et møbel som er mykere å legge beina på, og som man samtidig kan bruke som bord eller sitte på. Jeg ser for meg at den er som en egen sky man kan sitte på, derfor er den blå, som også er favorittfargen min.  ? Jeg har ikke tenkt så mye på messen, for jeg vil ikke bli skuffet. Men jeg tror det er  veldig positivt for karrieren at vi får vise frem produktene våre, og jeg føler meg litt som en ambassadør for islandsk design.

Les hva studentene forteller om møblene sine og forventingene til møbelmessen.

Se bildene

Drømmedagen!

...

Søndag 29. januar var den flotteste hittil i vinter.

Se bildene

Ny plattform på Haukeland

Ikke mange metallplanker igjen å montere før dekket er helt på den nye helikpterplattformen på Haukeland (19.01.2012).

Den nye helikopterplattformen på Haukeland ligger luftig til. BA ble med opp på den nye konstruksjonen.

Se bildene!

Mange søte beboerne på Stend.

Anine Karlsen Selje


Mest populære bildeserier


Fri parkering

...

Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no

Se mer enn 300 bilder

...

SUV-suksessen blir helt ny

motormagasinet Her er det aller første bildet – kommer allerede i høst. Les mer


Hordaland


Været
  I dag I morgen
Fisketorget   0.7°   4.8°
Flesland   -0.7°   3.4°
Fløyen   0.4°   4.4°
Voss   -3.9°   0.7°
Kvamskogen   -4.9°   -0.7°
Marsteinen   0.5°   4.7°
Os   -0.8°   2.7°
Straume   -0.2°   4.0°
Knarvik   -1.1°   3.1°
Fitjar   -1.8°   3.1°
Hardangerv.   -8.9°   -6.5°
Haukeli   -8.7°   -4.4°
Kokstad   -1.0°   3.1°
Norheimsund   -2.9°   1.8°
Odda   -3.4°   1.2°
Sture   -5.5°   -0.1°
Været leveres av: met.no

Jobbmagasinet

...

Coca-Cola kutter

Jobbmagasinet Coca-Cola Norge sier opp nær halvparten av de ansatte i Norge. Les mer


Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Askøy  Austevoll  Austrheim  Bergen  Fjell  Fusa  Lindås  Meland  Os (hordaland)  Osterøy  Radøy  Sund  Vaksdal  Voss  Øygarden 


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.