Frp vil vurdere å legge ned Nygård skole sin funksjon som mottakerskole for alle innvandrerbarn, og heller spre ungene til flere skoler.
Interiørbloggeren Brigitta Borrevik viser noen av funnene i Bergens bruktbutikker.
Se bildene!
Potetløp, hoppemadrass, 60-meter, bowling og ballkast på Fana Stadion.
Se bildeserie!
Høsten er her, og nye motiver dukker opp. Send ditt bilde til leserbilde@ba.no.
Se bildene
spillarkivet «Starcraft II» er ingen ny månelanding, men en sabla fint tilskudd i et allerede glimrende spillunivers. Les mer
kinoguiden En debuterende bergensjente og en dansk superstjerne er sentrale når Varg Veum gjenoppstår på kino. Les mer
info og tjenester Lag en egen hjemmeside for hunden, med stamtavle og flotte fotoalbum. Les mer
|
Anders Haga
E-post
|
|
| Publisert 22.03.2010 kl 06:00 Oppdatert 22.03.2010 kl 07:46 |
I dagens bystyremøte vil Liv Røssland og Petter Kvinge Tvedt (begge Frp) fremme en interpellasjon..
Der ber Frp byrådet om å vurdere å endre dagens mottaksordning for innvandrerbarn.
I dag skal elevene som kommer fra utlandet være ett år på Nygård skole før de overføres til ordinære klasser rundt omkring på andre skoler i Bergen.
ANNERLEDES: Dette står i kontrast til blant annet i Oslo, hvor ungene går på bostedsskolene sine.
En av årsakene til at Frp`erne velger å fremme denne saken i bystyret nå er BAs saker om flere voldsepisoder på skolen den siste tiden. Blant annet sendte små barn brev som inneholdt drapstrusler.
I interpellasjonen skriver de:
«De siste ukers medieoppslag om Nygård skole uttrykker uro over effekter og utslag knyttet til dagens ordning med én mottaksskole for minoritetsspråklige elever.
Når man samler alle nyankomne minoritetselever på en skole er dette med til å hindre integrering, og mye tyder på at en ordning mer i retning av den som føres i Oslo er en bedre vei å gå».
BEDRE: Røssland og Tvedt mener ungdommer som går på Nygård skole i dag får større problemer når de skal over til videregående skole, ofte på grunn av mangelfulle norskkunnskaper.
Dersom ungdommene som ankommer Norge drar tidligere ut blant andre norske elever tror de dette vil hjelpe på integreringen. Forutsetningen for å gjennomføre endringen må være at man styrker den tospråklige undervisningen ute i skolene.
Nå ber Frp byrådet om å fremme en sak for bystyret der man skal vurdere dagens ordning, samt se på mulighetene for å endre det.
Det lyktes ikke BA å få en kommentar fra skolebyråd Filip Rygg i går.
Tidligere rektor på Nygård skole, Atle Fasteland, ønsker velkommen debatten. Han er nå rektor på Ny Krohnborg.
– Det er viktig at vi går gjennom og vurderer dagens system. Vi må kunne diskutere hvilket opplæringstilbud vi gir og skal gi. Men ingen må gå inn i dette med en forutinntatt tanke som sier at vi skal legge ned Nygårds funksjon.
– Vi er nødt til å huske at Nygård har gjort, og gjør, en formidabel innsats. Den kompetanse de har må ivaretas.
Det er ikke noe nytt at politikerne skal se på organiseringen av Nygård skole, mener rektor på skolen, Grete Karin Solvi.
– Vi skal komme med faglige innspill og råd underveis når de ser på dette, sier hun til BA, som mener det faglige opplegget på Nygård skole er meget godt.
– Den opplæringen vi gir er veldig god. Men det går selvsagt an å organisere ting på den annen måte. Det får være opp til politikerne.
Det er en fargerik forsamling når Harley-Davidson viser fram sine 2011-modeller.
Se bildeserie!
nyheter Sjekk hvem som var med da den tiende Herremiddagen gikk av stabelen tirsdag kveld. Se bildeserie!
Frykter lukthelvete i boligfelt i Os
Statnett forbereder sjøkabel i Hardanger
Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no
Se bildene
motormagasinet Det er en fargerik forsamling når Harley-Davidson viser fram sine 2011-modeller. Les mer
Fotballpub-gründer Paal Davanger og konen Renate åpner dørene til hjemmet sitt.
Se bildeserie!| I dag | I morgen | |||
| Fisketorget | 15.0° | 20.1° | ||
| Flesland | 14.6° | 19.6° | ||
| Fløyen | 12.9° | 18.1° | ||
| Voss | 14.3° | 18.4° | ||
| Kvamskogen | 12.4° | 16.7° | ||
| Marsteinen | 15.6° | 17.2° | ||
| Kleppestø | 14.7° | 19.7° | ||
| Straume | 14.8° | 19.8° | ||
| Knarvik | 15.5° | 19.6° | ||
| Fitjar | 15.7° | 18.3° | ||
| Hardangerv. | 4.2° | 6.5° | ||
| Haukeli | 6.8° | 8.8° | ||
| Kokstad | 14.4° | 19.4° | ||
| Norheimsund | 15.1° | 18.9° | ||
| Odda | 14.5° | 17.6° | ||
| Os | 14.5° | 19.2° | ||
| Sture | 13.2° | 17.3° | ||
Jobbmagasinet Den høye ungdomsledigheten er et hett tema i den svenske valgkampen. Men svensker i Oslo mener politikerne overdriver. Les mer
Jobbmagasinet Statsminister Jens Stoltenberg lover 2.200 nye studieplasser neste år. Les mer
Hvordan så det ut i Bergen under krigen? Se de sterke bildene.
Se bilder fra bybildet og hendelser 1940-1945.
Siste debattinnlegg