Etter sex-kjøpsloven har de kvinnelige prostituerte blitt mer synlige i bybildet.
Politiets teori er at de må oppsøke større folkemengder for å få kunder.
Torget, lørdag 17. juli klokken 0315:
Under en paraply i duskregnet, omgitt av hundrevis av mennesker, står en kvinne og en mann og diskuterer pris for seksuelle tjenester. De blir ikke enige, så mannen går videre.
Hundre meter lenger borte på Torget står et annet par, som etter alt å dømme har kommet til enighet.
Han strekker ut armen og stopper en bil som kommer kjørende rett bak holdeplassen for de ordinære taxiene. De stiger inn sammen, og kjører av gårde.
– OPPSØKER KUNDER
Gateprostitusjon i Bergen har blitt mer synlig etter at sex-kjøpsloven, som forbyr kjøp, men ikke salg av sex, trådte i kraft 1. januar 2009.
I halvårsrapporten til Hordaland politidistrikt står det: «De kvinnelige prostituerte er mer synlige i bybildet i Bergen. Siden få kunder oppsøker de prostituerte på grunn av forbudet mot seksuelle tjenester, må de prostituerte selv oppsøke potensielle kunder siden salget ikke er ulovlig, Derfor opererer de i mer folkerike områder og er pågående mot mange menn i disse områdene».
Astrid Gerdts i Utekontakten bekrefter at prostitusjonsmarkedet i Bergen er et marked i bevegelse.
– Det at de har trukket nærmere sentrum har vært en utvikling vi har sett i mange år, sier hun.
Gerdts mener imidlertid at det er vanskelig å si hva som er en effekt av loven, og hva som kan knyttes til andre forhold.
– Det kan jo tenkes at kvinnene har sett at det er et marked i utelivet, og derfor trekker dit folk ferdes mer. En annen teori er at stengningen av Strandkaien har gjort det vanskeligere for bilene å kjøre utover Nordnes der de tradisjonelt har stått.
KOMMER SENERE UT
Ifølge Utekontakten har de ved enkelte anledninger observert kvinner som selger sex på Torgallmenningen og rundt byens utesteder på nattetid.
Kvinnene kan samtidig oppfattes som mindre synlige, fordi de kommer senere ut på kvelden enn før.
Både politiet og Utekontakten oppgir at de gateprostituerte i høy grad er afrikanere fra Nigeria.
Ifølge Gerdts er andelen prostituerte kvinner som til enhver tid befinner seg utendørs tilnærmet konstant i forhold til før loven ble innført.
– Men det vi ser er at det er en omfattende reisevirksomhet, og ikke de samme kvinnene som står der hele tiden, sier hun.
Store køer fra Åsane mot Sentrum
Tre personer alvorlig skadd i fallulykke i Verdal
Les hva studentene forteller om møblene sine og forventingene til møbelmessen.
Se bildeneDen nye helikopterplattformen på Haukeland ligger luftig til. BA ble med opp på den nye konstruksjonen.
Se bildene!Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no
Se mer enn 300 bildermotormagasinet – Jeg trodde ikke mine egne øyne, og måtte klype meg i armen for å kjenne om jeg var ved mine fulle fem. Les mer
Stengt på grunn av vedlikeholdsarbeid. Omkjøring er skiltet. Utrykningskjøret...
Bart og vått.
Manuell dirigering og lysregulering på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag...
| I dag | I morgen | |||
| Fisketorget | 2.4° | 1.8° | ||
| Flesland | 0.9° | 0.8° | ||
| Fløyen | 2.0° | 1.5° | ||
| Voss | -1.7° | -0.8° | ||
| Kvamskogen | -3.0° | -3.0° | ||
| Marsteinen | 1.8° | 2.4° | ||
| Os | 0.7° | 0.5° | ||
| Straume | 1.4° | 1.1° | ||
| Knarvik | 0.6° | 0.4° | ||
| Fitjar | 0.0° | 0.2° | ||
| Hardangerv. | -12.8° | -10.2° | ||
| Haukeli | -8.9° | -6.5° | ||
| Kokstad | 0.5° | 0.3° | ||
| Norheimsund | 0.1° | 0.0° | ||
| Odda | -2.2° | -1.5° | ||
| Sture | -5.7° | -0.7° | ||
Jobbmagasinet Universitetet i Oslo (UiO) ønsker å kaste ut trege studenter. Nesten 5.000 er i faresonen. Les mer
Siste debattinnlegg