Vil ha vekk begrepet.
SVs kvinnekonferanse i helgen tok opp flere tema.
UFRIVILLIG DELTID
Oddny Miljeteig i SV ønsker at vi slutter å bruke begrepet «ufrivillig deltid».
Hun får full støtte fra Gerd Kristiansen, nestleder i LO.
– Det er ikke alltid deltiden er frivillig selv om kvinnen selv har valgt det. Kvinner må bli bevisste på at de skal tjene sine egne penger og bevisst på valgene underveis, sier Kristiansen og sikter blant annet til pensjonsopptjening.
– Frivillig deltid er et tilslørende begrep. Det har i seg de damene som tilpasser arbeidstiden for å få det totale livet til å gå opp, sier Miljeteig, og poengterer at det ikke blir likestilling i arbeidslivet før det blir likestiling i heimen.
Kvinnene mener derfor at å snakke om både
KVINNEKONFERANSE
SVs kvinnekonferanse har gått over to dager i Rådhuset i Bergen. Søndag stod blant annet kvinner og arbeidslivet på plakaten. Men også kvinner i politikken, sexindustri og vold mot kvinner, kvinner i krig og forfølgelse og kvinner og helse stod på programmet.
I panelet under søndagens debatt om kvinner og arbeidslivet satt:
* Gerd Kristiansen, nestleder i LO,
* Jan Davidsen, leder av Fagforbundet,
* Peggy Følsvik, 1. nestleder i Handel og Kontor.
* Solveig Eldegard, sentralstyremedlem i Utdanningsforbundet.
KVINNER SOM RESERVEARBEIDSKRAFT
Flere pekte på at den tradisjonelle tenkningen om at kvinner er reservearbeidskraft ligger der fortsatt.
Følsvik i Handel og Kontor fortalte at det jobber 370 000 ansatte innenfor varehandelen.
– I deler av varehandelen finnes det nesten ikke heltidsstillinger. Der kan 60-70 prosent være deltid. Her jobber det mange kvinner. Og det ble verre under finanskrisen. I steder for å permittere slik man gjør i mange mannsdominerte yrker, kuttet de ti og femten prosent i stillingene.
Hun forteller at hun besøkte en butikk som var delt inn i to kategorier. På den ene siden var det byggvarer, og på den andre siden matvarer. På siden med byggvarer var det flest menn som jobbet, og nesten bare hundre prosent stillinger. På den andre siden var det flest menn som jobbet, og der var det nesten bare deltidsjobber.
– De sa det var umulig å få vaktplanen til å gå opp med heltidsstillinger. Dette til tross for at de hadde akkurat lik åpningtid som delen med byggvarer, sier Følsvik.
– IKKE PRIORITERT
Solveig Eldegard i Utdanningsforbundet pekte på at bevisstheten om likestilling ikke er et prioritert tema i skolene.
– Det som ikke kan måles i tall og karakterer blir ikke prioritert. Kvinner tjener i gjennomsnitt 85 prosent av det menn tjener. Tar man deltidsproblemet er gapet enda større. Lønnsgapet øker dessuten når man har små barn, sier hun.
Eldegard mener man bør kjempe for at kvinnenes utdannelse og yrker blir verdsatt på lik linje med mennenesk, og at man bør sette et spesielt fokus på guttenes utdanningsvalg.
Foruten deltidssproblematikken, innvandrerkvinner og lønn ble også blant annet sosial dumping, arbeidstid og vikarbyrådirektivet debattert.
Davidsen i Fagforbundet snakket dessuten om å ikke undervurdere erfaring i tillegg til utdanning, og manglende forutsigbarhet for folk som er ansatt i en anbudsperiode.
PÅ GRAVSTØTTEN
Miljeteig sa hun ønsker at det på sin gravstøtte skal stå «seks timers arbeidsdag».
– Dette med seks timers arbeidsdag har blitt enda mer nødvendig når man har fått full barnehagedekning. Arbeidsdagen er for lang for småbarn og for lang for alle. Jeg mener at vi er kommet dit at fagbeveglesen kan kreve kortere arbeidstid i stedet for høyere lønn. Man veksler inn fritid i stedet for lønnsforhøyelse.
Ny vurdering av rasstedet klokken tolv
Biler innesperret mellom snøras
Bodypainting er kunstformen der den menneskelige kroppen brukes som lerret for et ikke-permanent kunstverk.
Se bildene!Parkering er vanskelig. I hvert fall etter disse resultatene å dømme. Send oss gjerne dine beste parkeringsbilder på leserbilde@ba.no
Se mer enn 300 bildermotormagasinet Antallet kollektivreiser må dobles til en milliard i året for å unngå trafikkaos i de største byene i Norge. Les mer
Vekslende bart og vått og snøslaps.
Manuell dirigering og lysregulering på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag...
Vekslende bart og vått og snøslaps.
| I dag | I morgen | |||
| Fisketorget | 6.0° | 6.1° | ||
| Flesland | 4.4° | 4.7° | ||
| Fløyen | 5.8° | 5.8° | ||
| Voss | 4.6° | 4.4° | ||
| Kvamskogen | 2.8° | 1.6° | ||
| Marsteinen | 6.3° | 6.2° | ||
| Os | 5.1° | 5.4° | ||
| Straume | 4.8° | 5.3° | ||
| Knarvik | 5.1° | 5.1° | ||
| Fitjar | 4.9° | 5.5° | ||
| Hardangerv. | -4.2° | -5.6° | ||
| Haukeli | -2.1° | -3.2° | ||
| Kokstad | 4.1° | 4.5° | ||
| Norheimsund | 4.5° | 3.8° | ||
| Odda | 4.6° | 3.6° | ||
| Sture | 1.4° | 6.0° | ||
Jobbmagasinet Det startet som en vill idé. I fjor solgte Inger-Lise Lund hjemmelaget lunsjmat for over en million. Les mer
Siste debattinnlegg