...
UiB-studentene Andreas Høglund, Morten Aleksander Nyhus og Peter Handegard er ikke blitt frarådet å ha kontakt med mediene, men har fått beskjed om å kontakte fadderstyret når de har uttalt seg. Foto: ANNE HUSO

Redd for negativ
oppmerksomhet

Fadderuke-arrangører advarer deltakere mot å stille opp på bilder.

Anne Huso E-post
Publisert 15.08.2012 kl 18:59 Oppdatert 15.08.2012 kl 20:44

Tips en venn på e-post:

– Studentene velger selvfølgelig selv, men vi er nøye med å informere dem om at bildene kan dukke opp år etter år i saker om fadderuken. Det er kanskje ikke så gøy, sier leder for fadderuken ved NHH, Solfrid Dahl Helgesen til BA.

Ved Norges Handelshøyskole (NHH) frarådes fadderbarn og faddere å stille opp i pressen. Lederen for fadderuken forteller at dette er noe de har fokusert ekstra på i år.

– Vi har vært ekstra nøye med å informere studentene om dette i år, sier hun.

PROBLEMER MED JOBBSØKING

Grunnen er blant annet at de frykter at bildene kan by på problemer i forbindelse med jobbsøking.

– Bilder kan se veldig mye verre ut enn virkeligheten. Det handler om hva man har lyst til å stå for som person, og det kan by på problemer hvis potensielle arbeidsgivere finner disse bildene.

Hun mener ikke at fadderuken primært handler om alkohol, og synes det er synd hvis bilder av fulle studenter skal ødelegge.

– Det er synd hvis det er det ene bilde av en student med en øl i hånden som blir husket, for det er ikke det det handler om. Vi ønsker at folk skal være mindre beruset, og har en rekke arrangementer for dem som ikke vil drikke.

Hun trekker frem blant annet rafting på Voss, båttur og idrettsturnering som vellykkede alkoholfrie arrangementer under årets fadderuke.

Høgskolen i Bergen har tidligere år valgt å advare sine studenter, men har valgt å la være i år.

– INGENTING Å SKJULE

– Vi har ingenting å skjule, og har veldig snille og flinke faddere, sier fadderkoordinator ved HiB, Ingrid Nybakk til BA.

Hun mener folk er i stand til å vurdere selv hvorvidt de bør stille opp i media eller ei.

– Det må være opp til hver enkelt.

Den samme holdningen har man på handelseshøyskolen BI i Bergen.

– Vi er stolte av studentene våre, og synes det er bra at de stiller opp i mediene. De greier fint å vurdere selv når det er lurt, sier leder for studentorganisasjonen BIS, Thomas Skovli til BA.

Allerede første dag gir BI studentene en innføring i hva næringslivet ønsker av dem, og Skovli tror denne er med på å gjøres studentene bevisste på hvordan de bør oppføre seg.



På forsiden nå


...

Konen til trafikkdrept: – Det er forferdelig tøft

krim
Konen til 36-åringen som omkom i frontkollisjonen i Hjelmåstunnelen er alene igjen med tre barn. Onsdag fortalte hun retten om hvordan ruskjøreren har endret livet til familien.
Les mer

...

Her synger fansen for Bon Jovi

nyheter
Lader opp til kveldens konsert.
Les mer

...

Først i Bon Jovi-køen

puls
Ruben og Alexander har ventet siden klokken 0800!
Les mer

Slanket vekk 40 kilo i Stoltzen på ett år

nyheter
For et år siden brukte han 45 minutter opp de cirka 800 trappetrinnene. Nå bruker han 14.
Les mer

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Karl Espen Iversen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Nyhetsredaktør digitale medier: Jonas Mjaaland

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.