...
GÅR SAMMEN: Therese Sandnes (32) og Cecilie Ellingsen (34) liker ikke å gå alene på øde steder. ??Jeg har alltid overfallsalarmen i hånden når jeg går alene, sier Sandnes. Foto: SKJALG EKELAND

Voldtektene skaper
frykt hos jentene

Jentetaxien har kjørt hjem 197 jenter de siste to ukene.

Ingrid Linde Bakken
Ingrid Linde Bakken Profil E-post
Linda Christine Østerud Nilsen
Linda Nilsen Profil E-post
Publisert 26.08.2012 kl 11:29 Oppdatert 04.03.2013 kl 16:41

Tips en venn på e-post:

– Etter voldtektsepisodene som har vært i byen merker jeg at jentene har blitt reddere. De snakker om hendelsene, og sier at de synes det er skummelt å gå hjem alene, sier Jannicke Hillestad

Hun er sjåfør for jentetaxien som kjører jenter gratis hjem for at de ikke skal ta pirattaxi eller gå hjem.

Tilbudet startet opp 8. august, og på to uker har Hillestad fraktet 197 jenter hjem.

Episodene hun sikter til er gruppevoldtekten ved Den nationale Scene natt til søndag i forrige uke og voldtektsforsøket i Sigurds gate natt til fredag.

– Jeg merket en kraftig økning etter episoden ved DNS. Jentene forteller at de prøver å alliere seg med hverandre for å gå hjem, men når det ikke er mulig velger de å ta jentetaxien. I går hadde jeg 34 turer på en kveld, forteller hun.

USIKKER FREMTID

Hillestad forteller at det foreløpig er uklart om jentetaxien vil bli en permanent løsning her i byen.

– Jeg må si at nå som jeg møter jentene, og får så stor respons håper jeg selvfølgelig at dette er noe vi kan fortsette med, sier hun.

Områdene hun kjører mest til er Sandviken, Laksevåg, Landås og Nordnes.

– Det er stort sett jenter mellom 20 og 30 år som bruker taxien, og i forbindelse med fadderuken har det selvsagt vært mange unge studenter, sier hun.

HAR ALARM

I går kveld traff BA to jenter på utestedet «Elefanten». De har nettopp snakket om den mye omtalte voldtekten ved teateret.

– Det er veldig ekkelt. Jeg bor like ved teateret og har alltid tenkt at man er trygg i sentrum, sier Cecilie Ellingsen (34).

Venninnen Therese Sandnes (32) har alltid med seg overfallsalarm nå hun går ute, og prøver å slå følge med kjæresten når hun skal hjem.

– Jeg føler meg trygg når det er mye folk og politi ute, sier hun.

– Over Høyden og oppover mot Skansen tør jeg ikke gå alene. Da tar jeg heller taxi, sier Ellingsen.

FØLGER JENTENE HJEM

I etterkant av DNS-voldtekten har fadderne ved Høgskolen i Bergen (HiB) engasjert frivillige som står utenfor utestedene for å følge folk hjem. I tillegg har de satt opp en vakttelefon man kan ringe til.

–Vi har fulgt hjem flere jenter, og ser helt klart at jenter i byen er redde. De er bekymret for egen sikkerhet, forklarer fadderkoordinator ved Høgskolen i Bergen (HiB), Ingrid Nybakk.

Hun forteller at flere kvinnelige studenter også har ringt på vakttelefonen den siste uken.

– Senest natt til i går fikk jeg en telefon fra en bekymret jente. Hun var redd, og spurte om vi kunne følge henne hjem. Siden vi ikke hadde noe arrangement den dagen, hadde vi heller ikke ute folk som kunne gjøre det. Isteden snakket jeg med henne på telefon helt til hun var hjemme. Det satt hun veldig pris på, sier Nybakk.

...
Den rosa jentetaxien skal frakte jentene i byen trygt hjem. Foto: Ingrid Linde Bakken

Voldtektsbølgen

  • Natt til fredag denne uken skal en kvinne (21) ha blitt utsatt for et voldtektsforsøk i Sigurds gate i Bergen sentrum.
  • En kvinne i 20-årene skal ha blitt voldtatt ved Den Nationale Scene i Bergen sentrum natt til søndag 19. august.
  • Natt til lørdag 4. august skal en kvinne (18) ha blitt voldtatt i en pirattaxi i Åsane.
  • En kvinne (20) ble utsatt for voldtektsforsøk på Danmarks plass natt til søndag 1. august.


På forsiden nå


...

Kvinne (75): – Jeg sloss med raneren i flere minutter

nyheter
En 75-årige bergenskvinnen kjempet mot raneren til blodet fosset og en finger brakk. For første gang forteller hun om dramaet.
Les mer

...

Kvinne (39) døde i brann i Fyllingsdalen

nyheter
Politiinspektør Tore Salvesen ved Bergen Vest Politistasjon sier til BA at de fremdeles etterforsker brannen i Dag Hammarskjølds vei i Fyllingsdalen i Bergen lørdag.
Les mer

...

Sønnen kunne blitt med til Brann

brann
Men nå blir Ulrik Yttergård Jenssen (16) satset på i Lyon.
Les mer

...

Ny knalldag - men ikke ny rekord

nyheter
Gradestokken stoppet på 26,7 grader.
Les mer
Til Grasrotandelen

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Karl Espen Iversen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Nyhetsredaktør digitale medier: Jonas Mjaaland

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.