...
Foto: MAGNE TURØY

Taper tid på å kjøre i tunnel

Kjøretid er ikke reisetid.

Geir Kvile
Geir Kvile Profil E-post
Publisert 07.03.2013 kl 09:36 Oppdatert 07.03.2013 kl 11:33

Tips en venn på e-post:

Det store slaget i bergenspolitikken i 2013 la byrådsleder Monica Mæland opp til i fjor sommer. Da gikk hun ut i BA og sa at Bybanen til Åsane burde gå over Bryggen. Hun fikk umiddelbart høylytt motstand fra sine egne, deriblant den kommende stortingsrepresentanten Peter Frølich (25).

I dag, torsdag, legges konsekvensutredningen frem. I dagens papir-BA kan du lese om inngrepene en tunnel-løsning vil føre til. Nå viser det seg også at et av tunnelforkjemperne i Høyre og Frp sine beste argumenter – kortere reisetid fra Åsane – er høyst tvilsomt.

Årsaken til det er at man må ha underjordiske stopp som ligger relativt utilgjengelig til i sentrum. Dette fører til at gevinsten som en tunnel gir i form av at selve Bybanen går fortere, den forsvinner i form av at passasjeren både må gå lenger, og flere trappeetasjer, for å komme til stoppet.

SJEKK DETTE BILDET: Slik gikk trikken over Bryggen i gode gamle, gamle, dager!

HER ER TALLENE

Fra Sjøfartsmonumentet vil reisetiden for de ulike banealternativene til NHH bli (inkludert gange til stopp):

  • Over Bryggen og langs sjøgaten - ikke via Nyhavnsveien 10.49 minutt
  • Over Bryggen og langs sjøgaten - via Nyhavnsveien 12.38 minutt
  • I tunnel fra Cristies gate og i tunnel i Sandviken 12.03 minutt
  • I tunnel fra Peter Motzfeldts gate og i tunnel i Sandviken 13.30 minutt

Fra Sjøfartsmonumentet til Åsane vil reisetiden for de ulike banealternativene bli (inkludert gange til stopp):

  • Over Bryggen og langs sjøgaten - ikke via Nyhavnsveien 21.48 minutt
  • Over Bryggen og langs sjøgaten - via Nyhavnsveien 23.13 minutt
  • I tunnel fra Cristies gate og i tunnel i Sandviken 19.26 minutt
  • I tunnel fra Peter Motzfeldts gate og i tunnel i Sandviken 20.53 minutt

BA omtalte dette fenomenet i ondagens papiravis. Et vesentlig element i reisetidsbruken er altså om stoppene er tilgjengelige eller ikke.

STORE PRISFORSKJELLER

Det som er sikkert er at underjordiske stopp er dyre å bygge, og dyre å drive. Generelt er det dobbelt så dyrt å bygge tunnel som å la Bybanen (eller en vei, for den saks skyld) gå i dagen. Her er prisene for de ulike trasevalgene ut av sentrum.

Strekket fra Kaigaten til Skuteviken vil koste 1,1 milliard kroner, omlag, dersom Bybanen går over Bryggen. En tunnel med underjordsiske stopp fra Christies gate til SKuteviken koster 2,1 milliard kroner, og fra Peter Motzfeldstgate koster en slik løsning 1,5 milliarder kroner.

På forsiden nå


...

Publikum triller terning

puls
Kaldt vær, men bra show. BA ba publikum selv trille terning over onsdagens konsert med Bon Jovi.
Les mer
...
Terningkast: 4

Bånnkald Jovi

puls Jon Bon Jovi måtte jobbe i motvind på Koengen, men ble varm til slutt. Les mer

...

Kjetil har vært på 70 konserter

puls
Kjetil Sørum (39) fra Drammen kan uten tvil kalles for blodfan av Bon Jovi. I kveld drar han på sin 71. konsert med dem.
Les mer

...

Lette etter Eeva-Maria i Sandviken

nyheter
– Politiet har bedt oss om å gjøre det, forteller kjæresten til savnede, Ørjan Flatseth.
Les mer

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Karl Espen Iversen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Nyhetsredaktør digitale medier: Jonas Mjaaland

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.