Regjeringen vil bedre beskyttelsen for utenlandske kvinner som gifter seg med norske menn.
I løpet av året håper regjeringen å få vedtatt en lov som vil gjøre det enklere å advare utenlandske kvinner mot voldelige norske menn.
I et lovforslag som nå er ute på høring legges det opp til at UDI skal kunne nekte å gi besøksvisum til utenlandske kvinner, hvis den som inviterer dem tidligere har begått voldshandlinger mot kvinner.
Tiltaket er ment å beskytte kvinnene.
MISBRUKES
Dagsavisen skrev søndag om det økende antallet utenlandske kvinner, som etter forhold eller ekteskap med norske menn, søker tilflukt ved landets krisesentre. Mange kvinner lokkes til Norge på besøksvisum med løfter om giftermål, men blir i stedet misbrukt i månedene de er her.
Den utviklingen vil regjeringen til livs, og innfører derfor vandelssjekk på alle som setter seg opp som referanseperson til besøksvisum. Men den planlagte sjekken vil ikke avdekke alle voldelige menn, ettersom bare et fåtall saker er så grove at de vil komme på en persons rulleblad.
Derfor vurderer regjeringen også å gå ut med advarsler til kvinner som søker om besøksvisum, eller planlegger å gifte seg med menn som enten har invitert svært mange kvinner på besøksvisum tidligere, eller har flere korte ekteskap med utenlandske kvinner bak seg.
– Vi vil gjøre noe for å styrke bevisstheten til disse kvinnene, gi dem mer informasjon om hvilke rettigheter de har i Norge, og gjøre det vi kan for at de ikke kommer i voldelige forhold, sier kommunalminister Erna Solberg (H) til Dagsavisen.
SKAL INFORMERE
Men Solberg vil trå forsiktig så menn med gode hensikter ikke blir forhåndsdømt.
– Vi vil ikke framstå som fordømmende overfor alle menn som finner kjærlighet i utlandet. Men det kan være en mulighet å gi objektiv informasjon om at en person har invitert mange kvinner på besøksvisum eller har mange korte ekteskap bak seg, sier Solberg.
Den thailandske ambassaden i Norge vil ikke legge seg opp i hvordan norske myndigheter håndterer problemet, men de er så bekymret over utviklingen at de nå setter i gang et eget prosjekt for å hjelpe thailandske kvinner i undertrykkende forhold med norske menn.
– Vi får mange henvendelser fra thailandske kvinner som vi må sende videre til krisesentrene. En del av problemet er at mange av dem ikke kjenner sine egne rettigheter godt nok, sier førstesekretær ved ambassaden Thanawat Srikul.
Han planlegger nå et opplegg sammen med Juridisk rådgivning for kvinner (JURK), der ambassaden skal gå ut med informasjon om kvinners rettigheter i Norge, og mulighetene for å søke oppholdstillatelse etter et samlivsbrudd med en norsk mann.