Mener barn med syke foreldre blir forsømt

Oslo (ANB): KrF-leder Dagfinn Høybråten mener at barn av psykiatriske pasienter og rusmisbrukere blir forsømt av det offentlige. Nå vil han endre loven for å sikre dem hjelp.

Publisert 03.08.2005 kl 08:38 Oppdatert 03.08.2005 kl 09:13

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Terje Pedersen, Anb

– Jeg har sett det norske helsevesenet fra mange vinkler. Vi har blitt stadig mer profesjonelle når det gjelder å behandle pasienten. Men vi må også se barna, sier Dagfinn Høybråten til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Skal ta kontakt

KrF-lederen er spesielt opptatt av barn som har foreldre med rusproblemer eller psykiske problemer. Hans inntrykk etter mange års arbeid med norsk helsevesen er at mange av disse barna ikke får hjelp i det hele tatt når mor eller far blir syk. Nå vil han slå fast i lovs form at de skal følges opp av det offentlige.

– Når det kommer inn en rusmisbruker eller en person med psykiske problemer på et sykehus, skal den som tar imot pasienten forsikre seg om at barna er ivaretatt ved å kontakte kommunen, sier Høybråten.

Barna lider

Helsepersonellet skal ha plikt til å varsle kommunen. Og kommunen skal ha plikt til å undersøke barnas situasjon og tilby hjelp om det er nødvendig. Slik hjelp kan være alt fra oppfølging i skole og barnehage til behandling på sykehus.

– Barn lider når foreldrene har det vanskelig. Dette gjelder uansett hva som er årsaken til den vanskelige situasjonen. Derfor er det avgjørende at de offentlige etater som har kontakt med foreldrene også ser barna, sier Høybråten.

Kompetanse viktig

Mange sykehus og kommuner strever allerede med å oppfylle lovpålagte krav. Sykehusene har plikt til å gi alle pasienter en pasientansvarlig lege – men gjør det som regel ikke. Kommunene skal utarbeide individuelle planer for alle brukere med langvarige behov – men gjør det som regel ikke.

– Det er mange lovpålagte krav som ikke blir oppfylt i dag. Hvordan skal man få gjennomført dette?

– Det handler om opplæring og kompetanse, sier KrF-lederen. Han peker på at man akkurat nå arbeider med å heve kompetansen hos offentlig ansatte når det gjelder barn som lever i familier med rusmisbruk og barn i familier som lever på sosialhjelp over lengre tid.

Mest lest nå

...

Navnet frigitt

nyheter 36 år gammel mann omkom. Les mer

Oppå denne murkanten ble den livløse mannen funnet.

– Falt 15 meter

nyheter En mann ble funnet livløs ved Bergens Handelsgymnas. Les mer

Geir Carlsen i Dreams Showbar. (Arkivfoto)

Dreams saksøker strippemotstandere

nyheter Men det bekymrer ikke kvinneforkjemperne noe særlig. Les mer

Rodolph Austin kommer ikke til å forlenge med Brann.

Sier nei til Brann

brann Austin har fått tilbud om to nye år. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.