Kattunger som slangefôr

Oslo (ANB): Dyrebeskyttelsen i Oslo og Akershus oppfordrer folk til å følge opp kattunger som gis bort.

Publisert 16.11.2005 kl 16:08 Oppdatert 16.11.2005 kl 16:09

Tips en venn på e-post:

...

Årsaken til utspillet er at kattunger flere steder har blitt brukt som slangefôr.

– Det er kjent at kattunger blir brukt som slangefôr blant annet i Oslo. Dette ble også avdekket for noen år siden, sier Kari Berdalen, leder for Dyrebeskyttelsens hjelpekontor i Oslo og Akershus til Aftenposten.

Også i Rogaland er dette et problem. Der er det mange slangeeiere som følger med i avisene på annonser om smådyr, deriblant kattunger.

– Jeg sitter med 100 prosent pålitelig informasjon om dette. Vi vet at det holdes mange slanger ulovlig i Stavanger. Å gi levende fôr er uansett ulovlig, det skal brukes frossen vare som tines opp, sier Kari Mills, leder i Dyrebeskyttelsen Sør-Rogaland til Stavanger Aftenblad.

Dyrebeskyttelsen følger selv opp katter og kattunger som gis bort, noe de mener folk flest ikke er flinke nok til.

– Det er kanskje én av tusen som gidder å sjekke hvordan det går med den firbente etter at den er overtatt av andre. Derfor oppfordrer vi folk til å inngå avtaler med den som overtar dyrene. Hvis vedkommende ikke ønsker å inngå en slik avtale, er det noe som ikke stemmer, sier Kari Berdalen.

Mest lest nå

...

Mange biler bråbremser her

nyheter – Jeg hadde ikke ventet så stor oppmerksomhet, sier skulptøren. Les mer

...

Stupte mellom to trær

nyheter 18-åring omkom da bil kjørte i sjøen. – De var uheldige, sier lensmannen. Les mer

...

Hund døde i brann

nyheter I 2200-tiden i går kveld rykket alt som kunne av brannmannskaper i Bergen ut til røykutvikling på Nordnes. Les mer

...

Vil forby kebab om natten

nyheter – Nattmaten må stenge samtidig som utestedene, sier Marcela Molina (SV). Politiet er enig. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.