Så syner i narkorus – ringte politiet

Bergen (ANB): Vennene tilkalte politiet fordi de «så» små, hvite menn komme opp av fjorden. Politiet fant bare hauger av narkotika.

Publisert 18.05.2006 kl 07:52 Oppdatert 18.05.2006 kl 09:36

Tips en venn på e-post:


I telefonsamtalene til politiet hadde to av vennene fortalt at de hadde sett små hvite menn komme opp av fjorden og true dem. Innringerne var redde og ba om beskyttelse fra politiet.

Da politiet kom frem til hytten i Fusa i oktober i fjor, fant de ingen hvite menn. Derimot fant de en kraftig ruset vennegjeng.

Siden kvinnen (22) hadde med seg sin tre år gamle datter, ble barnevernet tilkalt, og hytta ble ransaket.

I hytta og hjemme hos to av de tiltalte fant politiet totalt 23,7 kilo hasj, 314 gram amfetamin og cirka 9.000 tabletter som inneholder det narkotiske stoffet flunitrazepam, skriver Bergensavisen.

Krever seks år

Gateverdien er høy: Påtalemyndigheten anslår at hele narkotikapartiet har en gateverdi på mellom 840 000 og 1,4 millioner kroner.

Denne uken har de tre bergenserne møtt i Midhordland tingrett, tiltalt for grove narkotikaforbrytelser. Hovedmannen, en 22-åring fra Ytrebygda, har erkjent befatning med hele narkotikapartiet.

De to andre, kvinnen og en 23 år gammel kamerat, er tiltalt for medvirkning.

Aktor Benedicte Hordnes la ned påstand om seks års fengsel for hovedmannen og to års fengsel for de andre.

– Stoffet var ment for omsetning, og mengden av stoff tilsier en streng straff, mener Hordnes.

– Bare oppbevaring

– Aktor og jeg befinner oss på to forskjellige planeter, konstaterte Aasmund Sandland, hovedmannens forsvarer.

Han mener tre års fengsel vil være passende straff. 22-åringen har hevdet at han bare oppbevarte stoffet for en annen.

– Min klients rusmisbruk gjorde at han ble et kurant offer for en person som ville oppbevare store narkotikamengder. Han ble kun lovet å få ta narkotika til eget bruk, sa Sandland.

Også forsvarerne til de to andre tiltalte mener aktors påstand var altfor streng.

– Samfunnsstraff er det riktige for min klient. Hennes medvirkning har vært begrenset. I tillegg har hun ansvar for et lite barn, sier kvinnens forsvarer Jan Christian Alvheim.

23-åringens forsvarer Rolf Knudsen ba også om samfunnsstraff.

– Det eneste min klient har sagt seg skyldig i, er å være med på å telle opp tablettene, sier han.

Mest lest nå

...

Navnet frigitt

nyheter 36 år gammel mann omkom. Les mer

Oppå denne murkanten ble den livløse mannen funnet.

– Falt 15 meter

nyheter En mann ble funnet livløs ved Bergens Handelsgymnas. Les mer

Rodolph Austin kommer ikke til å forlenge med Brann.

Sier nei til Brann

brann Austin har fått tilbud om to nye år. Les mer

Geir Carlsen i Dreams Showbar. (Arkivfoto)

Dreams saksøker strippemotstandere

nyheter Men det bekymrer ikke kvinneforkjemperne noe særlig. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.