Vil ha felles web-standard

Oslo (ANB-NTB): Lyd og video på offentlige nettsteder skal kunne brukes av alle uavhengig av operativsystem, fastslår fornyingsminister Heidi Grande Røys.

Publisert 08.01.2009 kl 14:48 Oppdatert 08.01.2009 kl 14:51

Tips en venn på e-post:

...
Tilgangen på offentlig informasjon skal ikke være avhnegig av programvare eller operativsystem, sier fornyingsminister Heidi Grande Røys. Foto: Terje Pedersen, ANB arkiv

Fra 1. januar i år må alle statlige virksomheter ta i bruk obligatoriske IT-standarder for publisering av dokumenter på offentlige nettsteder. Nå slår SV-statsråden fast at standardløsninger også må dekke lyd og video.

Standardiseringsrådet foreslår at all video- og lydmateriale på offentlige nettsteder skal benytte formatet Ogg. Rådet foreslår også at offentlige virksomheter skal benytte standardene PDF eller ODF når de sender dokumenter til innbyggere og næringsliv.

Demokratisk problem

– Det er et demokratisk problem dersom folk ikke har lik tilgang til offentlig informasjon. Som innbygger skal du kunne forvente lik behandling, uavhengig av hvilken programvare og programvareplattform du som bruker har valgt. Nettbrukerne skal ikke tvinges til å kjøpe programvare fra spesielle leverandører for å få tilgang til offentlig informasjon og tjenester, fastslår statsråden.

I dag opplever mange Linux- og Mac-brukere problemer når de skal se video på offentlige nettsteder fordi mange av disse lener seg på løsninger som bare fungerer på Windows.

Fornøyd

Brukere av andre operativsystem enn Windows hilser den nye ordningen velkommen. Norwegian Unix User Group (NUGG) bruker selv Ogg-formatet på sine nettsider.

– Disse formatene vil gjøre det mulig for alle å benytte opptakene. I dag er det vanskelig å spille av opptak fra blant annet pressekonferanser og stortingsdebatter uten å akseptere svært harde bruksvilkår, heter det i en pressemelding fra gruppen.

– Ogg har vist seg å være et svært godt videoformat, og bildekvaliteten er fullt på høyde med det for eksempel MPEG kan tilby, sier gruppens leder Petter Reinholdtsen. (ANB-NTB)

Mest lest nå

...

Navnet frigitt

nyheter 36 år gammel mann omkom. Les mer

Oppå denne murkanten ble den livløse mannen funnet.

– Falt 15 meter

nyheter En mann ble funnet livløs ved Bergens Handelsgymnas. Les mer

Geir Carlsen i Dreams Showbar. (Arkivfoto)

Dreams saksøker strippemotstandere

nyheter Men det bekymrer ikke kvinneforkjemperne noe særlig. Les mer

Rodolph Austin kommer ikke til å forlenge med Brann.

Sier nei til Brann

brann Austin har fått tilbud om to nye år. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.