Oslo (ANB): Privatsykehus rennes ned av fortvilte personer som vil ha vaksine mot svineinfluensa. Men selv om sykehusene ønsker å sette vaksiner, får de ikke lov.
Volvat medisinske senter i Oslo er Norges største privatsykehus. Sjeflege Christian W. Loennecken forteller at de hver eneste dag får haugevis av henvendelser, enten på telefon eller ved personlig oppmøte, fra engstelige mennesker i risikogruppen, som er desperate etter å få satt vaksine mot svineinfluensa. Mange av dem er ikke engang faste pasienter hos Volvat.
– De ringer fra hele Oslo, men også fra andre steder i landet. Mange forteller at de har stått i lange køer eller ikke kommer igjennom hos fastlegen og derfor er usikre på hvor de skal henvende seg, sier Loennecken.
– Det er åpenbart at det er et kapasitetsproblem der ute, fortsetter han.
Køene er lange utenfor vaksinekontorene flere steder i landet. Men privatsykehuset Volvat må pent avvise vaksinetrengende personer. Oslo kommune bruker ikke Volvat til å vaksinere befolkningen, selv om sykehuset har sagt seg mer enn villig til å bidra.
Heller ikke det private helseforetaket Aleris får sette vaksiner på de mange i Bergen, Trondheim og på Strømmen som kontakter dem med ønske om å bli vaksinert. Frogner bydel i Oslo bruker derimot Aleris' avdeling i byen som vaksinestasjon.
Administrerende direktør Grethe Aasved i Aleris Helse oppfordrer til å ta de private klinikkene mer i bruk.
– Vi stiller oss til disposisjon for massevaksinering, sier hun.
Bent Høie (H), som leder Stortingets helse- og omsorgskomité, ber helsemyndighetene komme med en klar oppfordring til kommuner og bydeler om ta i bruk private klinikker fra neste uke.
– Når massevaksineringen av hele befolkningen begynner, forhåpentlig neste uke, er vi veldig opptatt av at de private tas i bruk, sier Høie.
Smittevernoverlege Tore W. Steen i Oslo kommune mener kritikken fra Loennecken er skivebom.
– Problemet er mangel på vaksine, ikke mangel på folk som setter vaksinen. Mange av disse private betjener kanskje et mer selektert marked og er ikke en del av kommunehelsetjenesten som har ansvar for hele befolkningen, sier Steen.
Helsedirektør Bjørn Inge Larsen sier helsemyndighetene er opptatt av at vaksineringen foregår effektivt.
– Men hver kommune må selv avgjøre hva som er mest effektivt, sier Larsen. (ANB)