...
Høyres finanspolitiske talsmann, Jan Tore Sanner, kritiserer Ap for planene om å innføre avgift på biodiesel. Til høyre partileder Erna Solberg. Foto: Vidar Ruud, ANB

Kritiserer Ap for biodiesel-avgift

Oslo (ANB-NTB): Ap kommer til å sørge for at den omstridte miljøavgiften på biodiesel blir innført når forslaget til statsbudsjett for neste år blir vedtatt i Stortinget.

Publisert 15.11.2009 kl 20:46 Oppdatert 15.11.2009 kl 20:49

Tips en venn på e-post:


Det melder NRK.

Det er Arbeiderpartiets folk i finanskomiteen som kommer til å trumfe gjennom vedtaket om innføring av avgift på biodiesel, etter det NRK erfarer. Avgiften må til fordi også biler som går på biodiesel forårsaker ulykker, sliter på veinettet og fører til vedlikeholdsbehov på lik linje med andre biler, var begrunnelsen fra regjeringshold da forslaget til statsbudsjett ble lagt fram i høst.

I statsbudsjettet foreslår regjeringen at fritaket for autodieselavgift blir halvert i 2010 med sikte på endelig utfasing i 2011.

Møter motstand

Forslaget har møtt stor motstand, både fra opposisjonen, miljøbevegelsen og næringslivet.

– Regjeringen trenger pengene, og det er derfor den innfører avgiften. Vi mener staten må ta utgiften for å styre bilbruken i miljøvennlig retning, sier Venstres parlamentarisk leder Trine Skei Grande til NTB.

Høyres Jan Tore Sanner støtter kritikken.

– Dette er både dårlig miljøpolitikk og dårlig næringspolitikk. Vi har muligheten til å ta et teknologisk kvantesprang, men da må vi gjøre det billigere og ikke dyrere å bruke biodiesel, sier han til NRK.

Vil flagge ut

Flere bedrifter som nå satser på utviklingen av biodiesel, forteller om endrede forutsetninger. Norske Skog truer med å flagge sitt prosjekt på Follum i Telemark ut av landet hvis avgiften blir innført.

– Norske Skog kommer til å satse, men hvis rammebetingelsene er for dårlige, kommer vi til å gjøre det andre steder enn i Norge, sier kommunikasjonsdirektør Tom Bratlie.

Eierne bak biodieselfabrikken Uniol i Østfold har investert 350 millioner kroner i prosjektet. Nå er de ansatte permittert med oppsigelsestrusselen hengende over seg. (ANB-NTB)

Mest lest nå

...

Stupte i sjøen for å redde liv

nyheter – Jeg følte meg hjelpeløs. En fryktelig følelse, sier Andreas Halstensen (28). Les mer

Front mot front

nyheter To personer skadet. En mann blør fra hodet. Les mer

...

Flere skadet i ulykke

nyheter To personer var fastklemt etter ulykke på Haukeli. Les mer

Det er store køer i retning sentrum, her fra Gamlehaugen.

Køkaos i Fana

nyheter Lange køer mot sentrum. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.