...
Alan Alda er kjent for sin rolle som legen Hawkeye Pierce i TV-serien MASH. Foto: Bridget Laudien

MASH-komiker leder prisutdeling

Filmstjernen Alan Alda, kjent for sin rolle som legen Hawkeye Pierce i TV-serien MASH, kommer til Norge neste uke.

Publisert 05.09.2010 kl 13:41 Oppdatert 05.09.2010 kl 14:31

Tips en venn på e-post:

FAKTA om Kavliprisen

  • Kavliprisen, på engelsk the Kavli Prize, er tre forskningspriser som annethvert år deles ut i Oslo av den amerikanske stiftelsen Kavli Foundation og Det Norske Videnskaps-Akademi.
  • Prisfondet er opprettet av den norsk-amerikanske forretningsmannen Fred Kavli. Prisbeløpet er på 1 million dollar for hvert av fagområdene.
  • Prisen deles ut innen områdene astrofysikk, nanovitenskap og nevrovitenskap. Den ble første gang delt ut i 2008. (ANB-NTB)

Filmstjernen kommer for å skape blest omkring utdelingen av Kavliprisen i Oslo Konserthus tirsdag.

Sammen med artist og tidligere kulturminister Åse Kleveland vil han lede et tettpakket show med musikere som Didrik Solli-Tangen, Trond Sagbakken, Silvia Moi og den 13-årige fiolinisten Kerson Leong.

Forsknings- og utdanningsminister Tora Aasland (SV) og prisgründer Fred Kavli vil være til stede. De prestisjetunge prisene blir delt ut av kong Harald i de tre kategoriene astrofysikk, nanovitenskap og nevrovitenskap.

– Dette er og blir en stor og anerkjent pris, på linje med nobelprisen, mener seniorrådgiver Pål Brekke ved Norsk Romsenter til NTB.

Brekke sier at utforskningen av verdensrommet har gitt menneskeheten en rekke goder som vi i dag tar for gitt. Denne prisen er med på å gi noen av disse forskerne en anerkjennelse, framholder han.

Teleskopforskning

Jerry Nelson, Ray Wilson og Roger Angel får alle prisen innen astrofysikk på til sammen en million dollar for arbeidet de har gjort innenfor teleskopdesign. De har utviklet teleskopet til å bli et langt mer avansert arbeidsverktøy med muligheter til å se stadig fjernere og eldre objekter i universet. Gjennombruddet kom sent på 1970-tallet og i begynnelsen av 1980-tallet.

– Ved hjelp av ulike teknikker har de tre prisvinnerne med sine metoder gjort det mulig å bygge og operere store teleskoper, sier professor Oddbjørn Engvold ved Universitetet i Oslo.

– Ny innsikt

Engvold sier til NTB at prisvinnernes innsats har bidratt til helt ny innsikt og kunnskap om universet.

– Det er ikke så lett å vurdere deres arbeid i forhold til nyere forskning, men siden det er gått en viss tid kan vi lettere bedømme og vurdere betydningen, sier Engvold, som er juryformann for Kavliprisen innen astrofysikk.

Bekjempe depresjon

Prisene innen nanovitenskap deles mellom amerikanerne Donald Eigler og Nadrian Seeman for deres måte å håndtere nanopartikler.

I den tredje kategorien, nevrovitenskap, har Richard Scheller, Thomas Südhof og James Rothman avdekket det molekylære grunnlaget for frigivelse av nevrotransmittere, kjemiske forbindelser som frigis av nerveceller. Disse vitenskapelige arbeidene kan få betydning for arbeidet med å bekjempe blant annet depresjon og schizofreni. (ANB-NTB)


Bildet til denne saken er publisert under følgende lisens(er): reative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License.

Mest lest nå

...

Brødre på tre og åtte mistet moren

nyheter Navnet på den 31 år gamle kvinnen som omkom på Sotra, er nå frigitt. Les mer

...

Fisker etter biler som er dumpet

nyheter I dag startet opphentingen av dumpede biler i Haglsundet. Les mer

Lisbeth og Cindy Bjørkmann trives i nytt hus sammen med barna Marita, Martine, Celine og Lucas.

I dette huset regjerer jentene

bolig Bli med hjem til de fem jentene og lille Lucas på Sotra. Les mer

...

11 mistet førerkortet på fire dager

nyheter Én sjåfør kjørte over Danmarks plass i 89 km/t. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.