Tromsø: 31-åringen fra Midt-Troms som står tiltalt for å ha oppbevart 2.100 filer med barneporno, tilbød seg å skaffe levende babyer til pedofile menn.
Blant de enorme mengdene med barneporno på mannens datamaskin, fant politiet e-poster hvor 31-åringen tilbyr helt spesielle tjenester. En danske, med tilnavnet ”pervers” får tilbud om en nyfødt baby, som han kan ha sex med.
SLETTET STORE MENGDER
– Denne e-posten førte til at den danske statsborgeren ble pågrepet, forklarte Roger Sollied fra Økokrim, som analyserte materialet. Sollied fant også en e-post til en annen mottaker, med samme tilbud. 31 åringen har imidlertid aldri gjort alvor av disse løftene.
Mandag sto 31-åringen i Nord-Troms tingrett, tiltalt for å ha oppbevart 2.100 filer, fordelt på 1.600 ulike bilder og 100 videofilmer med barneporno.
Aktor Marie Lygre viste retten bilder av barn helt ned i spedbarnsalderen som blir misbrukt seksuelt, skriver Nordlys.
Og det kan dreie seg om langt flere bilder og filmer. Få dager før politiet ransaket mannens leilighet, hadde hans daværende samboer og hennes kamerat slettet store mengder porno fra datamaskinen.
FORTSATTE NEDLASTINGEN
Den 31 år gamle mannen fra Midt-Troms er tidligere domfelt. I august 2.001 ble han dømt til ti måneders fengsel for å ha oppbevart store mengder barneporno og for seksuelt overgrep mot en da ni år gammel jente, som han hadde en familierelasjon til.
Men til tross for dommen, fortsatte mannen å laste ned og videresende barneporno. Aktor Marie Lygre mener at det må virke skjerpende.
Det var mens mannen sonet denne dommen at politiet nok en gang foretok en razzia hjemme hos ham, og fant de 2.100 filene.
– En annen skjerpende omstendighet, er at dette er særdeles grove bilder. Mange av dem viser misbruk av spedbarn, sier Lygre. Hun la mandag ned påstand om ni måneders fengsel for mannen. Strafferammen er tre år.