Krevende dager for KrF

KrF i Bergen er under et voldsomt press både internt og fra Arbeiderpartiet på frierføtter. Men gamle-ordfører Ingmar Ljones vil ikke gi noen råd.

Publisert 15.09.2007 kl 06:00 Oppdatert 15.09.2007 kl 13:02

Tips en venn på e-post:

...
Ingemar Ljones. Foto: Espen Forsberg

Det er ingen hemmelighet at det er svært delte meninger internt i KrF, selv om forhandlingsledelsen nå har fått mandat til å innelede konkrete forhandlinger med Høyre og Frp om samarbeid.

Samtidig jobber Arbeiderpartiet hardt for å få nøkkelpartiet i sentrum til å skifte side.

KONTAKTET LJONES
Valgvinner Venstre har allerede hoppet av det borgerlige forsøket på å danne flertallsregjering i Bergen. Venstre og KrF har begge vært helt klare på at de ikke ønsker å samarbeide i byråd med SV og RV.

Et samarbeid med kun Ap vil være langt lettere å svelge. Aps strategi er, etter alt å dømme, å lokke KrF med flere posisjoner enn det de kan vente gjennom et samarbeid med Høyre og KrF. Ap vil også garantere gjennomslag for flere av KrFs hjertesaker, deriblant Bybanen.

Kilder BA har snakket med tror likevel at KrF heller vil være støtteparti for et byråd av Høyre og Frp enn å gå i et mindretallsbyråd med Ap og Venstre.

Tidligere KrF-ordfører i Bergen, Ingmar Ljones sier at han har blitt kontaktet av ledelsen i Bergen KrF.

– Det er ikke så unaturlig, jeg har jo vært med i forhandlinger i Bergen før, sier Ljones, som ikke legger skul på at KrF har krevende dager foran seg.

– Det viktige er å være klare og åpne. Uansett utfall skal en kunne samarbeide med de andre partiene også i årene som kommer, sier Ljones.

FÅR INGEN RÅD
– Du ser ingen prinsipielle problemer med å samarbeide med Frp?

– I kommune-Norge samarbeider mange partier. Lokalt er det saksorientert og personavhengig om en kan inngå samarbeid, mener Ljones.

Han sier at han ikke har gitt noen konkrete råd om veivalg.

– Jeg ønsker ikke å være en syvende far i huset, dette skal den nåværende ledelsen i partiet får styre, sier Ljones.

Siste nytt!



Mest populære bildeserier






Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.