SOS Rasisme markerte Krystallnatten i Tyskland i 1938 på Festplassen. Hovedtaler var ordfører i Bergen Gunnar Bakke (Frp).
- Også i Norge blir mange mennesker utsatt for rasistiske overgrep, sa ordfører Gunnar Bakke (Frp) da han talte på et antirasisme-arrangement.
SOS Rasisme i Bergen markerte i kveld at det er 69 år siden Krystallnatten i Tyskland.
Denne natten ble innledningen på flere år med grove overgrep mot og massedrap på jøder.
Til Festplassen hadde organisasjonen invitert Bergens nye ordfører.
- MITT LØFTE: Budskapet hans var fjernt fra byråd Øistein Christoffersens oppsiktsvekkende paralleller mellom intergrering av innvandrere og oppdragelse av hunder.
- Og i Norge blir mange mennesker utsatt for overgrep fordi man har en annen tro enn det flertallet har, fordi man har en annen hudfarge, fordi hvis man er i Norge som flyktning og ikke snakker norsk, så er man anderledes, sa Bakke til de knapt 100 fremmøtte.
Med ordførerkjedet over brystet offentliggjorde han sitt program mot antirasisme.
- Det er mitt løfte at jeg skal være alles ordfører i denne byen. Vi må engasjere oss også nå uretten ikke rammer oss selv.
Terrorsiktede Anders Behring Breivik er langt fra paranoid schizofren, mener den mangeårige rettspsykiateren Henning Værøy.
To av tre kjenner trygdesvindlere
Vil ha tunnel under Lillelungeren
Siste debattinnlegg