...
Bergen under Tall Ships i fjor sommer. Foto: Pål Bentdal

Her er det best å bo

Bergen kommune presenterte i dag en undersøkelse som viser de beste og verste områdene i Bergen.

Anders Haga
Anders Haga Profil E-post
Publisert 20.01.2009 kl 06:00 Oppdatert 20.01.2009 kl 12:51

Tips en venn på e-post:

Professor i geografi Arild Holt-Jensen.
Professor i geografi Arild Holt-Jensen. Foto: Privat

Undersøkelsen ser på elleve aspekter ved levekår og helse, blant annet utdanning, inntekt og kriminalitet. Ut fra dette er de beste og verste områdene i byen definert.

På topp havner Nattlandsfjellet, Bønesskogen og Fjellsiden sør. På bunn ligger Loddefjord, Solheim Nord og Laksevåg.

– Vi har brutt ned byen til 51 områder med omtrent 5000 innbyggere i hver. Ved å gjøre det på denne måten, får vi en mer detaljert oversikt enn om vi bare skulle sett på bydelene, sier Ingvar Tveit til BA.no.

LES OGSÅ:
– Mye elendighet
Her er det best å bo
– Vi har ikke gjort nok

IDYLL I FORHOLD TIL OSLO: - Til tross for sosiale forskjeller mellom bydelene, er Bergen en idyllisk by å bo i.

Det mener professor i geografi Arild Holt-Jensen. I formiddag kommer kommunen med «Levekårsundersøkelsen 2008», en oversikt over tilstanden i alle bydeler og områder i Bergen.

Den viser, som tidligere levekårsundersøkelser, store forskjeller mellom levestandarden områdene imellom.

FORSKER: Holt-Jensen, som har forsket på sosial bygeografi og boligpolitikk, er ikke overrasket over forskjeller, men maner kritikerne til nøkternhet før de feller sin dom.

– Jeg tror ikke det er negativt å bo for eksempel på Flaktveit, som alltid kommer dårlig ut i slike undersøkelser. Vi er ikke inne i noen store problemer som man har i Frankrike og England.

– Forskjellene her er små. Bergen er idyllisk i så måte, også i forhold til Oslo, som har et sterkere øst-vest-skille, sier Holt-Jensen til BA.

FORBEDRING: Professoren var selv med som fagkonsulent til den forrige levekårsundersøkelsen, som ble laget i 1997.

Den gangen leverte man rapporten ved hjelp av spørreundersøkelser i de forskjellige bydelene.

For elleve år siden fant man små «problemområder» i bybildet. Holt-Jensen kan ikke se at mye har forandret seg siden sist.

– Problemet er at områdene som kommunen bygget for arbeiderne, mer og mer er blitt til områder med kommunale boliger for dem som trenger sosialhjelp.

– Kommunale boliger tildeles i dag stort sett folk som ikke får jobb. Disse boligene blir «klientifiserte» forklarer han.

Problemet i dag, mener han, er at områdene med sosialboliger blir for konsentrerte. Dette er noe man ikke har klart å endre på gjennom det siste tiåret.

– Et eksempel på dette er konsentrasjonen av kommunale boliger fra Nygårdsbroen til Puddefjordsbroen.

Siste nytt!



Mest populære bildeserier






Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.