...
Torstein Dahle vil ha tilbake et fisketorg forankret i det lokalhistoriske Bergen. Pommes frites og ketchup hører ikke inne under det, mener han. Foto: Nikita Solenov

Vil fikse fiskefarsen

Torget (BA): Torstein Dahle mener kommunen bør gi økonomiske tilskudd til dem som ønsker å drive tradisjonell torghandel på Torget.

Anders Haga
Anders Haga Profil E-post
Publisert 15.07.2009 kl 07:30 Oppdatert 15.07.2009 kl 10:31

Tips en venn på e-post:


– Det er jo bare et vanlig gatekjøkken dette. «Fish and chips» og ketchup? Hva har det med historien til Bergen å gjøre? spør Torstein Dahle.

Torstein Dahle mener kommunen bør subsidiere noen av torghandlerne. – På den måten kan vi ivareta tradisjonene.

Lederen i Rødt mener kommunen bør gi økonomiske tilskudd til dem som ønsker å drive tradisjonell torghandel på Torget.

– Kommunen bruker penger på å fremme Bergen som næringsby og som turistby, Da kan de bruke penger på dette, sier han.

DYRT: Dahle har bitt seg merke i BAs artikkel for et par uker siden, der vi sammenlignet prisene torgforretningene tar på flere ordinære varer med butikkjedenes priser.

Blant annet koster det 40 kroner for èn lettøl. To papptallerkener med «fish and chips» og to lettøl kommer opp i 280 kroner.

– Det er jo helt vanvittig. Og hva gjør egentlig disse serveringsstedene på fisketorget, spør Dahle og ser seg rundt der han sitter på en av uteserveringene.

Rundt ham sitter spanjoler i hopetall og spiser pommes frites med ketchup.

SUBSIDIER: Dahle sender nå brev til byrådsleder Monica Mæland. Her krever han at kommunen gjentar kontrollen over Torget.

«Det er kommunen som til syvende og sist er ansvarlig for den virksomheten som foregår på Torget. Jeg mener tilstanden nå er så alvorlig at kommunen som grunneier må gripe inn. Det må enten skje ved at avtaler eller kontrakter reforhandles, eller ved at kommunen som grunneier stiller ultimatum for å få kastet de useriøse aktørene ut av Torget» skriver han.

I forbindelse med den nye planen for Torget som skal legges frem vil også eierspørsmålet bli avklart. Dahle mener at kommunen bør ta tilbake full kontroll over området.

– Det står kapitalsterke krefter klare til å rykke inn. Får de bestemme her så ryker de få ideologiske bitene som fremdeles er igjen ved Torget.

– Det er ikke den retningen vi ønsker. Historisk sett har Torget vært et sted der man selger egne produkter som har tilhørighet til Bergen.


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.