Frps gruppeleder Roald Steinseide på Askøy vil ha kommunen på børs. Det setter Terra-skandalen en stopper for.
– For mer enn et halvt år siden la jeg frem et forslag om at Askøy burde gå på børs med 20 til 50 millioner kroner da aksjene var billige. Ennå er ikke saken kommet på bordet, sukker Steinseide.
– Mens andre nå kan håve inn millioninntekter på sine aksjeinvesteringer, sitter vi på Askøy og tvinner tomler. Det holder bare ikke! tordner han.
IKKE GODT NOK: I fjor høst lanserte han forslaget om å investere noe av kommunens oppsparte fondsmidler på børsen.
– Det er jo rett og slett en skandale hvis slike viktige saker blir trenert i systemet. I ytterste konsekvens er det snakk om milliontap for kommunen, sier Steinseide.
– Selv med et gjennomsnitt på ni prosent på sikre aksjer kunne jo også Askøy hatt en del gode millioner ekstra til å bruke på skoler, barnehager, veier og eldreomsorg, sier den frustrerte kommunepolitikeren.
FART: Han er generelt misfornøyd med sen saksbehandling i kommunen.
– Hvis ikke man får mer fart på bena innen administrasjonen og begynner å vise til synlige resultater, bør vi vurdere å innføre et parlamentarisk system med kommunalråder som kan ta tak i tingene, sier Steinseide.
I forhold til Steinseides børsplaner, er det imidlertid ikke kommunen som stikker kjepper i hjulene.
– Etter Terra-skandalen jobber myndighetene med et nytt finansreglement om hvilke muligheter en kommune har på børs, sier rådmann Odd Magne Utkilen til BA. Han venter at utfallet av saken er klar i høst.
Utkilen tror det nye reglementet vil begrense kommunenes muligheter til å investere penger på børs.
– Jeg har arbeidet med finanser i kommunen i 15 år. Det har alltid vært enighet om en konservativ finansstrategi i Askøy kommune. Jeg tror at det også blir resultatet etter at myndighetene har laget nye regler, sier han.
Rådmannen mener kommunens strategi har tjent kommunen.
– For eksempel i 2008, sier han.
– Utagerende og aggressiv kjøring
Hevder drap skjedde i nødverge
Ny overgrepssak ryster Danmark
Siste debattinnlegg