Folkemøte om trafikksituasjonen i Åsane. Trygve Skagestad fra Samferdselsetaten i Bergen kommune (02.02.2010).
Folkemøte om trafikksituasjonen i Åsane. Trygve Skagestad fra Samferdselsetaten i Bergen kommune (02.02.2010). Foto: Magne Turøy

140 på folkemøte i Åsane

Mange hadde spørsmål og innspill om trafikksituasjonen i Åsane på folkemøtet tirsdag.

Reidun Duesund E-post
Publisert 02.02.2010 kl 20:41 Oppdatert 02.02.2010 kl 23:41

Tips en venn på e-post:


SI MENINGEN DIN UNDER SAKEN!

Det var Åsane bydelsstyre som tok initiativet og inviterte til folkemøte om trafikksituasjonen i Åsane og om kollektivtrafikk. Flere i salen reiste seg og ytret sine meninger.

– Jeg har gitt opp hele kollektivbruken. Jeg har kjørt buss i tolv år, men nå er jeg lei av å stå på bussen begge veier, og å vente på busser som aldri kommer, sa Kenneth Bratland, bygdebokforfatter i Åsane.

Tilstede var både privatpersoner og politikere.

– Det er bare utbygging av kollektivnett som kan løse problemene, sa Terje Valen (RV).

ANTALL KJØRETØY: Sindre Lillebø i Statens Vegvesen holdt innlegg om planene og fremdriften for bygging av Nyborgs- og Eikåstunnelen.

Han la blant annet frem trafikkprognoser for Eikåstunnelen:

  • I 2008 passerte det daglig i snitt 18 000 kjøretøy. Dette er de som kjører forbi Vikaleitet, den strekningen som skal avløses av tunnel.
  • Med Eikåstunnelen vil det i 2015 passere 22 000 kjøretøy i tunnelen, og i år 2030 passere 29 300 kjøretøy.
  • Med både Eikåstunnel og Nyborgtunnel, og med bompenger, vil det i følge prognosene for 2015, passere 12 900 kjøretøy, og i 2030 passere 19 300 kjøretøy.
  • Med både Eikåstunnel og Nyborgtunnel, uten bompenger, er prognosene for 2030 at det vil passere 18 300 kjøretøy daglig.

FREMDRIFT: Ellers ble fremdriften skissert:

I 2012 kan kanskje både toplanskrysset på Nyborg og Eikåstunellen stå ferdig, dersom de får godkjenning fra Vegdirektoratet. Tunellen måtte utsettes på grunn av nye sikkerhetskrav fra EU.

– I 2019 kan kanskje Nyborgtunnelen være på plass under forutsetning av at man får en godkjent reguleringsplan i 2012, sa Lillebø.

– Det er mye som skjer i det sentrale Åsane, så derfor haster det også å få avklart hvor fremtidige veier skal gå, fortsatt han.

Etter at Lillebø var ferdig med sitt innlegg hadde Trygve Skagestad fra Samferdselsetaten i Bergen kommune innlegg om innfartsparkering i Åsane.

PARKERING: Som innfartsparkering i Åsane er det i dag omlag 200 parkeringsplasser ved Åsane terminal (der det er krav om oblat), og 80 ved bensinstasjonen (der det ikke er krav om oblat).

Reo Invest som eier bygget der Living og Rema holder til skal bygge parkeringsplasser som dekker deres behov.

– Men så ser vi på en mulighet der vi kan lage noe i fellesskap med dem. Et parkeringshus. Men da er vi avhengig av finansiering, sa Skagestad.

– Totalkostnaden for et parkeringshus ved Åsane terminal på tre etasjer og med rundt 400 parkeringsplasser, er kostnadsregnet til rundt 80 millioner kroner. Rundt 80 plasser vil tilfalle og kostes av Reo Invest, sa Skagestad.

– Spørsmål om finansiering er drøftet med Hordaland Fylkeskommune uten at det per dato er avklart noe, sa han.

TOG: Robert Solend i Skyss snakket om dagens situasjon og fremtiden for busstilbud i Åsane, og Marit Pedersen fra NSB snakket om jernbanelinje fra Åsane til Flesland.

John Martin Jacobsen fra samferdselsavdelingen i Hordaland fylkeskommune snakket om planer for Åsane terminal, og Rolf Knudsen i etat for plan og geodata i Bergen kommune hadde innlegg om «Bybane til Åsane?».

Folkemøtet ble holdt i Åsane nye kirke.

Siste nytt!



Mest populære bildeserier






Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.