Rødts Torstein Dahle mener Christine Meyer (H) bør gå dersom kommunen gjennomfører planlagte kutt i helsetjenesten.
Det er spesielt de eldre og særlig omsorgstrengende som vil bli rammet av kommunens behov for innstramninger.
Kommunens helsesektor har kun røde tall å vise til i regnskapene sine. Byrådet har derfor antydet en rekke ganger det siste året at det må kuttes i kommunens helsetjenester for å få til det de mener er en forsvarlig drift. Det betyr at:
1. Det vil bli kuttet i tjenestetilbudet.
2. Antall ansatte vil reduseres fordi det ikke lenger er like stort behov for arbeidskraften deres.
HELT FEIL
Kommunen har nå satt i gang med å informere brukere om det endrede tilbudet.
Rødts leder Torstein Dahle reagerer sterkt på vedtakene.
– Jeg har fått flere henvendelser fra fortvilte gamle og fra pårørende. Dette er helt uakseptabelt.
Dahle krever at de igangsatte kuttene tilbaketrekkes.
– I motsatt fall bør helsebyråden vurdere sin stilling, idet hun da heller synes å representere en helseskadelig enn en skadeforebyggende praksis på sitt ansvarsområde.
OVERDREVET
Christine Meyer selv mener Dahles uttalelser er overdrevet.
– Jeg synes han overdriver og bruker sterke ord som jeg synes han kunne spart seg for.
Meyer sier de kan dokumentere at hjemmesykepleie og praktisk bistand øker, og at hans påstander om at dette ikke stemmer derfor er urimelige.
Les mer om kuttene i morgendagens papir-BA!
Siste debattinnlegg