Finansminister Sigbjørn Johnsen.
Finansminister Sigbjørn Johnsen. Foto: Vidar Ruud, ANB

Rundet 1 billion kroner

De totale utgiftene på budsjettforslaget beløper seg til 1.006 milliarder kroner, og overstiger for første gang 1 billion kroner.

Publisert 06.10.2011 kl 21:45 Oppdatert 06.10.2011 kl 22:00

Tips en venn på e-post:

Fakta statsbudsjettet

Hovedtrekkene i statsbudsjettet
  • Over 674 millioner kroner til terrorrelaterte formål - blant annet snaut 164 millioner kroner til politiet og 180 millioner kroner til behandling og utbetaling av de første erstatningskravene.
  • Regjeringen legger dessuten investeringen i nytt nødnett på 1,5 milliarder kroner inn i samme kategori.
  • 1,4 milliarder kroner mer til drift av sykehusene, noe som legger til rette for en aktivitetsvekst på 1,4 prosent neste år.
  • Det skal bygges ytterligere 1.500 nye sykehjems- og omsorgsplasser. I tillegg utvides tilbudet til personer med demens til nye 5.000 personer.
  • Kommunene får til sammen 5 milliarder kroner i nye inntekter, hvorav 3,75 milliarder er frie inntekter.
  • Forsvarsbudsjettet styrkes med 283 millioner kroner, i tråd med langtidsplanen.
  • Bevilgningene til vei økes med 1,2 milliarder kroner og jernbane med 1 milliard kroner.
  • Bilavgiftssystemet dreies ytterligere i grønn retning. Det skal legges større vekt på utslippsmengde og betydelig mindre vekt på motorkraft når engangsavgiften beregnes. En av konsekvensene er at nye dieselbiler blir dyrere.
  • Kontantstøtten for toåringer blir avviklet.
  • Matmomsen økes fra 14 til 15 prosent, mens avgiftene i matforvaltningen blir fjernet.
  • Fradraget for ekstra store sykdomsutgifter avvikles over de neste tre årene.

Av dette gir regjeringen 700 millioner kroner til terrorrelaterte formål neste år gir bare antydninger om hvilken utgiftsstrøm vi må hanskes med i flere år framover.

Regjeringen kommer i sitt forslag til statsbudsjett for neste år med økte bevilgninger til en rekke terrorrelaterte formål på nesten 700 millioner kroner, fordelt på flere departementer. Dermed beløper de samlede ekstraordinære bevilgningene etter terrorhandlingene 22. juli seg til rundt 1,7 milliarder kroner når vi tar med inneværende år.

Mest går til Justis- og politidepartementet, som blir tilført 356 millioner kroner ekstra til formål relatert til angrepene. Av dette går nesten 164 millioner kroner til politiet og påtalemyndigheten.

Regjeringen regner dessuten med at varetektsforholdene til Anders Behring Breivik (32) alene vil koste kriminalomsorgen nesten 5 millioner kroner mer enn i ordinære varetektstilfeller på grunn av ekstreme sikkerhetstiltak.

Justisminister Knut Storberget (Ap) antyder overfor NTB at Norge må belage seg på å dekke inn betydelige utgifter som følge av terrorhandlingene 22. juli - i flere år framover.

MILLIONER I ERSTATNING
I budsjettforslaget ligger det inne bevilgninger på 180 millioner kroner ekstra til behandling og utbetaling av erstatningskrav til overlevende og etterlatte.

Dette beløpet kommer til sjuende og sist neppe til å dekke de samlede kravene om erstatning.

– Det er et veldig røft anslag, slik at vi har noe å starte med. Vi har bare fått inn et fåtall søknader, og vi vet ennå ikke hvor mange som vil komme til å søke. Så derfor vil dette nærmest være å betrakte som en overslagsbevilgning, og vi vil komme tilbake til Stortinget når tallene endrer seg, sier Storberget.

Ennå er vi ikke i nærheten av noe anslag over utgiftene bombeangrepet mot regjeringskvartalet vil påføre oss.

Men Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet får økt sitt budsjett med 250 millioner kroner til reparasjon av de minst skadde bygningene, sikring av de mest skadde, samt leieutgifter til midlertidige departementskontorer.

RUNDET 1 BILLION KRONER
De totale utgiftene på budsjettforslaget beløper seg til 1.006 milliarder kroner, og overstiger for første gang 1 billion kroner.

Av dette beløpet dekkes et underskudd på 120 milliarder kroner fra oljefondets avkastning.

Norge viser seg igjen som annerledeslandet. Mens europeiske land sliter med stor statsgjeld og USA sliter med stor arbeidsledighet og lav vekst, nøyer vi oss her hjemme med å bruke litt mindre oljepenger enn handlingsregelen gir rom for.

Regjeringen mener den styrer landet i en riktig økonomisk retning, men er klar til å komme med nye redningspakker hvis den internasjonale krisen skulle skylle innover Norge.

– Isolert sett ser bildet bra ut for Norge, men den internasjonale uroen har økt vårt behov for å holde tilbake pengebruken, sa finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) etter at han torsdag presenterte regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.

– PASSE STRAMT
Toppene i arbeidslivet og storbankenes sjeføkonomer er i grove trekk enig med finansministeren i at oljepengebruken ligger der den bør ligge.

– Regjeringen leverer den nødvendige stramhet. Oljepengebruken er under handlingsregelen og utgiftsveksten holdes under kontroll. Dette er hovedgrep vi er fornøyd med, sier NHO-sjef John G. Bernander.

Hans motpart LO-leder Roar Flåthen betegner det rødgrønne budsjettet som et balansert budsjett, mens makroøkonomene i DnB NOR og Nordea beskriver budsjettet som nøytralt.

Fremskrittspartiet mener derimot at regjeringen burde bruke mer av oljepengene og at det er rom for et mer ekspansivt budsjett.

– Budsjettforslaget gir inntrykk av at regjeringen mener det er krise i norsk økonomi.

– Det er det ikke. Norge har penger, arbeidskraft og et stort behov for investeringer, sier Frp-leder Siv Jensen.

Mest lest nå

...

Seks kilometer feil vei

nyheter Lastebilen lå i dette kjørefeltet fra Fjøsanger til Lagunen. Les mer

...

– Han sa han skulle knekke armene mine

nyheter Rabiat mann på toppen av Løvstakken: Kastet steiner mot turgåere, kom med merkelige tilrop og gjorde nazihilsen. Les mer

...

Oppholder seg ulovlig i stengt bygg

nyheter Lørdag kom politiet over fem personer som hadde tilhold i det stengte leilighetsbygget i Vestlundveien 22 D i Fyllingsdalen. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.