Audin Lysbakken på SVs valgvake på Opera. Foto: Rune Johansen

SV vil ha inn kronprinsen

Bergen/Oslo (BA): SV vil ha nestleder Audun Lysbakken inn i en ny regjering for å bygge ham opp som en mulig arvtager.

Ellen R. Tjernshaugen, Ellen Synnøve Viseth, Kjell Werner, Irene Halvorsen og Hanne Mauno, ANB og Geir Kvile, BA
Publisert 16.09.2009 kl 09:20 Oppdatert 16.09.2009 kl 09:20

Tips en venn på e-post:

LES OGSÅ:

Sjekk den nye Hordalands-benken 15.09.09 - 01:34

Dagen etter de rødgrønnes valgseier er stolleken i regjeringen allerede i full gang.

Valget 2009

Audun Lysbakken (SV) blir enten statsråd eller parlamentarisk leder. Den interne kampen står mot skoleminister Bård Vegar Solhjell.

Siden Solhjell allerede er statsråd, kan det helle mot at Lysbakken blir parlamentarisk leder.

Alt ligger an til en omfattende rokering der departementer blir delt eller slått sammen, partiene bytter ansvarsområder og nye fjes kommer inn i regjeringen.

AUDUN OG HEIKKI: I SV ønsker mange at parti-kronprins Audun Lysbakken nå trer inn i regjeringen, noe tre sentrale kilder i partiet kan bekrefte. Et argument som brukes er at Lysbakken bør ha regjeringserfaring for å kunne bli leder i fremtiden, og at det er viktig å bygge opp et tillitsforhold mellom Lysbakken, Ap-leder Jens Stoltenberg og Sp-leder Liv Signe Navarsete.

Et annet mulig scenario er at Heikki Holmås overtar som parlamentarisk leder og at det ryddes plass til Lysbakken i regjeringen – om han selv vil.

En styrke for Lysbakken er at han tross alt gjorde et ok valg i Bergen og i Hordaland. SV gikk tilbake 2,7 prosent på landsbasis. I Bergen og Hordaland var tilbakegangen på henholdsvis 2,0 og 2,1 prosent.

Selv vil Lysbakken ikke kommentere fremtidig posisjonsfordeling.

– Jeg er stolt av resultatet i Hordaland. Det er kjekt at vi gikk mindre tilbake i mitt fylke og min by. Mange bergensere mobiliserte for at jeg skulle komme på Stortinget, og det er jeg ydmyk overfor. Hadde tilbakegangen i Hordaland vært like stor som ellers i landet, ville jeg vært ute, sier Lysbakken til BA i dag.

FORHANDLE: Posisjonen som parlamentarisk leder innebærer at vedkommende får fingrene borti alle regjeringens saker, og at vedkommende deltar i alle regjeringsforhandlinger.

Men først venter nye regjeringsforhandlinger. Landsstyret i SV samles neste helg for å nedsette forhandlingsutvalg. Det blir etter alt å dømme partiledelsen: Kristin Halvorsen, Audun Lysbakken og Bård Vegar Solhjell.

Lysbakken varsler at de er «ekstremt opptatt av å få gjennomslag for de sakene de har kjørt høyest i valgkampen».

– Det er en tøffere miljøpolitikk, flere lærere, en reform av SFO og likelønnspolitikk, sier han.

Fem av syv er kvinner

valg Hvis Trine Skei Grande blir ny leder i Venstre, vil fem av syv norske partiledere være kvinner. Les mer

SV vil ha inn kronprinsen

valg SV vil ha nestleder Audun Lysbakken inn i en ny regjering for å bygge ham opp som en mulig arvtager. Les mer

Manglet bare 360 stemmer

valg Små marginer holdt Lars Sponheim ute av Stortinget. Les mer

Stemte ikke Ap

valg Tirsdag hadde BA intervjuet 100 mennesker om hva de hadde stemt ved stortingsvalget. Les mer

Monica Mæland må finne en erstatter for Henning Warloe i byrådet når han blir stortingsrepresentant fra 1. oktober.

– Fortsatt byråd

valg Monica Mæland understreker at selv om byråd Henning Warloe fikk en plass på Stortinget i natt, beholder han sin gamle jobb enda en stund. Les mer

Meningsmålinger

Er du imponert over Erna Solbergs innsats i valgkampen?

Er du imponert over Erna Solbergs innsats i valgkampen?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 4460

Hva vil du vite?

Spør oss om valget

valg I BAs valgdekning kan du påvirke hva vi skal skrive om. Les mer

Gir Oslo-makten blaffen i Vestlandet?

Gir Oslo-makten blaffen i Vestlandet?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 2425

Skriv om valget

Valg i vest

Gjør du? Delta i debatten. Og ta opp de saken e som er viktige for deg.

Følg valget

Partiene på Origo

Riks-nyheter

– Blir ikke statsråd

irix – Jeg skal ikke bli statsråd, sier Ola Borten Moe (Sp). Les mer

Kirkerådet slår tilbake

irix Valgforskere mener årets kirkevalg var mislykket, men Kirkerådet er fornøyd med gjennomføringen. Les mer

Nettmøter før valget

Laila Dåvøy var nervøs og optimistisk etter NRKs første valgmåling klokken åtte i går.

Laila Dåvøy svarte leserne

nettmøterKrF-toppen stilte på nettmøte på BA.no dagen før stortingsvalget. Les nettmøte

Anne-Grete svarte BA-leserne

nettmøterForsvarsministeren møtte BA-leserne på nett. Les nettmøte
Torstein Dahle, leder i Rødt.

Slik svarte Torstein Dahle

nettmøterTorstein Dahle stilte på nettmøte på BA.no onsdag klokken 1000. Les nettmøte

Lars Sponheim i nettmøte

nettmøterVentsres Lars Sponheim og Lars-Henrik Paarup Michelsen svarte leserne i nettmøte.Les nettmøte

Lysbakken svarte leserne

nettmøterAudun Lysbakken, nestleder i SV, svarte leserne i nettmøte.Les nettmøte

Kjersti Toppe i nettmøte

nettmøterKjersti Toppe (Sp) svarte BA.nos lesere tirsdag ettermiddag.Les nettmøte

Arne Sortevik møtte leserne

nettmøterArne Sortevik stilte på nettmøte i BA.no fredag 21. august. Les nettmøte

Slik er partiene på nett

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Kjersti Rasmussen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Redaktør: Kjell-Eirik Mikkelsen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar