Byfjellene (BA): «Jeg hilser deg, du stolte by blant fjelde...»
Åpningsstrofen på «Utsikt fra Fløyen» passer særdeles bra til bildet. Det er tatt onsdag kveld. To timer før midnatt lå Vidden og Ulriken badet i måneskinn.
BA tok turen på Byfjellene sent tirsdag kveld. Nedenfor Blåmanen møtte vi Mina Aase og Arild Gravdal. De nøt kveldsmaten med tidenes utsikt.
– En av Arilds morgengaver til meg var en tur over Vidden under fullmåne, forteller Mina.
Så langt kom ikke det friluftsglade ekteparet. Hjemme ventet nemlig et lite barn.
MC-FLØYEN: Vi møttes på Fløibanen i sentrum ved 2030-tiden, fotografen og jeg. Der var det stor stemning. Unge mennesker med rattkjelke var i flertall. En hadde med seg hamburger fra McDonald's. En annen slukket tørsten med en øl. Noen tente en røyk. Det minnet litt om stemningen på stasjonen halvtimen før nattoget gikk i gamle dager. De færreste kom med Fløibanen på første forsøk.
Oppe på Fløyen merket vi raskt temperaturforskjellen. Men vi ble fort varme da vi la på vei mot Brushytten.
KITTELSEN: Noen hundre meter før Brushytten befalte fotografen stans. Her skulle det fotograferes. Motivet var spesielt.
– Det er jo som å se Kittelsen, mente han.
Mellom trærne hang månen på en mørk, klar himmel. Den sto like under stjernebildet Løven.
Orions belte var gjemt bak grener. Sirius, himmelens klareste stjerne, sto i sør. Snøen reflekterte måneskinnet i hundrevis av små krystaller.
– Her var det stille, sa fotografen.
Det hadde han rett i.
FANTASTISK: Føret var flott, og vi smurte med blått. Det gikk greit oppover og fort nok nedover. Her og der var noen steiner, og de traff vi. Gnistene sto fra skiene våre.
Vi møtte en kvinne østfra som lot seg bedåre av Bergen. På vei over Blåmanen snudde hun.
– Jeg hadde ikke hodelykt og tok ikke sjansen alene. Det var ikke problem å se så lenge månen skinte, men i skyggen ble det mørkt.
– En fantastisk kveld, sa hun før hun fortsatte nedover møt Fløyen.
EKSOTISK: Fotografen, som har besøkt noen av verdens mest kjente skisteder, var klar i sin dom da vi skilte lag på Skansen:
– Dette er noe av det mest eksotiske jeg har vært med på. En sånn fantastisk skitur så nær byen.
Turen kostet 70 kroner for to opp til Fløyen. Vi smurte med blå swix, og det fungerte. Husk at Lysløypen slukkes klokken 2200.
Hele teksten til Utsigt fra Fløyen finner du her!
Vekslende bart og snøslaps.
Manuell dirigering og lysregulering på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag...
Vekslende bart og snødekke.
Rebecca Hauge (13) var bare fem meter fra flokken.
Se de flotte bildene!Motorshowet i Japan er i gang. Sjekk ut alle nyhetene - og Lynet McQueen.
Se hele bildeserienTrær blåste ned, strømmen gikk og områder i Bergen sentrum ble stengt av.
Se uværsbildene her!BA-fotograf Magne Turøy har tatt bilder av det voldsomme vinterværet på Turøy vest for Sotra.
Se bilder