1600 barn og ungdommer fra hele Hordaland er med på Hordablæsten i Grieghallen.
Se bildeserie!
50 Cent klarte å forvandle Aulaen på NHH til en gangsta-bule med sitt høyoktan hiphop-show.
Les mer
kinoguiden Ingar Helge Gimle blir nesten Sven O. Høiby i denne severdige filmen om kjendisbladenes absurde univers. Alt har en pris. Både Høiby og Melnæs betaler den. Les mer
kinoguiden Den eneste grunnen til at denne filmen i det hele tatt har vært omtalt i Oscar-sammenheng heter Sandra Bullock. Det er bare nesten grunn god nok. les mer og se trailer
| Publisert 10.10.2002 kl 10:03 Oppdatert 14.11.2002 kl 01:30 |
– Men vi vil også tilrettelegge for at plassen kan deles opp til mindre konserter og andre kulturopplegg, sier direktør i Grieghallen, Gert Atle Gundersen, til BA.
2006
Det er i forbindelse med det planlagte parkeringshuset over tre etasjer, under Edvard Griegs plass, at tankene om en rockearena har modnet seg.
– Vi får først se hva som kommer ut av arkitektkonkurransen, men hvis alt går etter planen vil byggearbeidene starte i 2004. Og vi kan komme i mål i 2006.
– Parkeringshuset åpner også andre muligheter?
– Ja. Den øverste etasjen i parkeringshuset, på 3500 kvadratmeter, vil ha en takhøyde på seks meter. Der kan vi i mange tilfeller stenge av og kjøre kurs, konferanser og seminarer. Det vil frigjøre Grieghallen til større kulturarrangement, mener Gundersen.
Grieghallen opplever i praksis at det er mye mer penger å tjene på konferansevirksomhet enn det er på kultursatsing. Men både Gundersen og arrangementssjef Rolf Skogstrand har lyst å satse på konserter i ulike sjangre.
– Problemet er at bergenserne er så uforutsigbare. Og som aksjeselskap kan ikke vi tape penger, så vi må tenke på totaløkonomen hele veien, sier de.
ELTON JOHN
En drømmeartist er Elton John. Han vil koste Grieghallen mellom tre og fire millioner kroner.
I en sal som toppen kan romme 2000 sittende tilskuere, er det ikke enkelt å komme i mål økonomisk.
– I en slik satsing er vi avhengig av hjelp fra næringslivet. Men billettene vil nok ligge rundt 2000 kroner. Og vi er ikke sikker på at bergenserne vil betale en slik sum, sier Gundersen.
Storsalen kan utvide tilskuerkapasiteten til nærmere 3000 mennesker, hvis mye av sceneflaten blir brukt til stående tilskuere. Som man gjorde på konserten med Gary Moore i 2001.
– Med de rette artistene er vi villige til å satse. Men det har blitt en stor risiko å arrangere dyre konserter i Bergen. Derfor sier vi nei til mye som virker interessant.
– Kan vi øke kapasiteten, for eksempel på en utendørsarena i nabolaget, er det lettere å takke ja til store navn. Men Bergen er en utkant. Det må vi bare innse, sier Gundersen og Skogstrand til BA.
Kalenderen fra bergen360 | ||
Måned
|
Artist
|
|
Januar |
|
|
Februar |
|
|
Mars |
|
|
April |
|
|
Mai |
|
|
Juni |
|
|
Juli |
|
|
August |
|
|
September |
|
|
Oktober |
|
|
November |
|
|
Desember |
spillarkivet De har gitt oss Volvo, Ikea og Battlefield. Ikke rart vi må like svenskene. Les mer
spillarkivet «Final Fantasy XIII» kostet en formue, er mer svulstig enn en Aune Sand-film, men gir god underholdning for pengene. Les mer
Siste debattinnlegg