Jorun Torsheim skal gi stemmen til Bart Simpson når tegnefilmen om den gule familien er klar for norske kinoer.
* Puls
Den 33 år gamle sunnfjordingen er for tiden travelt opptatt med forberedelsene til hovedrollen som Maria Vittoria i «Which Witch»-oppsetningen.
Men hun skal ha en annen premiere før hun debuterer som heks på Håkonshaugen i Lindås 2. august.
Neste fredag tar nemlig Torsheim på seg rollen som vaskekte rampegutt, når tegnefilmen om familien Simpson, «The Simpsons Movie», er klar for norske lerreter.
- Bart er en av de ultimate rollene for meg. Han er jo en veldig kjent figur, så det er nesten som å bli Norges Mikke Mus eller Donald, synes hun.
IKKE RAMPETE
Selv er hun ikke så veldig rampete av seg, og mener
hun nesten har vært for skikkelig av seg i oppveksten.
- Ja, når man har en far som er såpass som min, så tar man den kanskje litt ned selv. Tror det verste jeg har funnet på var en hjemme-alene-fest.
- Men hvis du er Bart, er kanskje Oddvar Torsheim Homer Simpson han da?
- Haha - nei så gale tror jeg heldigvis ikke det er, flirer multikunstnerens datter.
BLE VALGT UT
Torsheim har tidligere dubbet flere tegnefilmer,
som «The Power Puffs» og «Dexters laboratorium». I den snart premiereklare
filmen om den knallgule familien, spiller hun blant andre mot Atle Antonsen,
som gir stemme til Homer Simpson.
Det var de amerikanske filmskaperne som valgte Torsheims stemme ut blant prøvene de fikk tilsendt.
- Jeg har jo måttet tenke som en liten gutt innimellom, sier Torsheim og ler.
- Hva er den største likheten mellom deg og Bart Simpson?
- Oi! Nei, det vet jeg ikke. Kanskje vi har lik humor? Men jeg fikk vel egentlig ikke denne rollen på grunn av at jeg passet med karakteren.
LIK LATTER
Det er Nancy Cartwright som spiller Bart i
originalversjonen. Torsheim har prøvd å gjøre norske Bart lik Cartwrights
stemme.
- Lydene blir forskjellige på grunn av språket, men jeg har prøvd å legge ham så likt som mulig. Latteren er lik, forteller hun, og legger til:
- Jeg vet at mange er negativ til å dubbe dette til norsk. TV-serien er jo aldri blitt dubbet. For meg er dette en jobb ved siden av sangen.
For det er altså det hun driver med til vanlig. Torsheim er utdannet ved Goldsmith University i London, og har tatt masterstudier for solister ved Norges Musikkhøgskole. I 2000 debuterte hun, og har blant annet gitt ut en CD, sammen med sin far.
KOMMET LANGT
Denne sommeren er det rockeopera som står øverst på
programmet, når hun gjør Benedicte Adrians rolle fra heksedramaet fra 1987.
- Vi er kommet langt, og har fått gått igjennom mye. Men det tar tid når vi er så mange, og det er nok en del pirk igjen, sier Torsheim, som for tiden er bosatt i Lindås-bygden og øver hver dag sammen med resten av ensemlet, som blant andre teller navn som Elisabeth Moberg, Bjørn Jensen og Rein Alexander.
- Det blir veldig moro, tror hun.
Årets internasjonale Grand Prix-finaleuke ble innledet med åpningsshow i Baku. Se bildene fra den røde løperen!
Se alle bildene!Tatovører og tatoveringsentusiaster fra hele verden var samlet på Logen Teater lørdag.
Se bildeneHva skjer i Bergen | ||
Bodypainting er kunstformen der den menneskelige kroppen brukes som lerret for et ikke-permanent kunstverk.
Se bildene!spillarkivet Greit gjensyn for vennegjengen, men et utdatert pliktløp for ensomme ulver. Les mer
Siste debattinnlegg