Nakenkinasjokk

Rolling Stone turte ikke å vise undikken til Kang Mao, og Photoshop ble løsningen. Men BA er ikke redd for en undikk.

Hugo Ivan Hatland E-post
Publisert 17.10.2008 kl 06:00 Oppdatert 17.10.2008 kl 06:11

Tips en venn på e-post:

Det kinesiske pønkbandet Subs er i Bergen i forbindelse med filmen «Rock Heart Beijing» som vises på BIFF i dag.

Puls

BA møtte bandet i går, og de kunne fortelle om en virkelighet ganske fjern fra den virkeligheten norske rockeband opplever. I Kina er det nemlig fremdeles mer hot wok enn rock...

SENSURERT: Subs skulle pryde forsiden av den første kinesiske utgaven av Rolling Stone Magazine.

– Vi så på bilder og forsider av band og artister i den amerikanske utgaven av magasinet. Og vi tenkte at vi skulle gjøre noe lignende, noe oppsiktsvekkende, forteller Kang Mao.

Vokalisten stilte i bare undertøyet, mens resten av medlemmene hadde dongeribukser og med bare overkropper.

Men så fikk hun en telefon. En kompis fortalte at bladet var kommet i butikkene, men det hadde skjedd en liten endring.

Bildet på forsiden var manipulert. Redaksjonen hadde enkelt og greit kledd på henne en dongeribukse. I photoshop.

– Jeg ringte redaksjonen og spurte dem hva som var skjedd. Og da fortalte de meg at jeg nok hadde gått litt over streken.

Dette var i 2006, og det hører med til historien at Rolling Stone ikke lenger eksisterer i Kina.

– Det gikk ikke. Delvis fordi det ikke passer med et sånt magasin i Kina, sier Mao.

IKKE SERTIFISERT: Det er ikke bare å holde rockekonsert i Kina heller. I filmen er det en scene der bandet blir stoppet av politiet, mens de holder konsert.

– For å opptre i Kina, trenger man lisens, et sertifikat. Man må gjennom en eksamen. Problemet er bare at det ikke finnes en eksamen for folk som spiller rock, forteller Mao.

Det finnes sertifikater for pop, folk og opera. Derfor opptrer Kang Mao uten sertifikat, og det er i utgangspunktet forbudt.

– Hva med bergensbandene som reiser til Kina for å holde konserter? Er det forbudt?

– Det er viktig å si at man har begynt å se mildere på det nå. For det blir holdt mange konserter i Kina, det gjelder bare ikke å skrike så høyt om det. Blir man for synlig i promoteringen, så er sjansene store for at konsertene blir avlyst.

– Det er viktig at utenlandske band ikke holder seg unna Kina. For vi trenger dem. Musikk er en fornuftig og fredfull måte å komme sammen på.

I kveld, etter at dokumentarfilmen er vist på BIFF, holder SUBS konsert på Verftet. Og der kan det sikkert være lurt å ta turen.

– Det finnes en del ekte pønkevibber i Kina, sier Mao.

...
BA tør selvsagt der Kina tier. Her er det kinesiske pønkbandet Subs (f.v.) Li Fan, Wu Hao, Zhu Lei og en umanipulert Kang Mao. Foto: Vidar Langeland
...
Kang Mao poserte i undertøyet, men ble sensurert.
...
Slik ble den endelige versjonen på forsiden av Rolling Stone Magazine. Med en Photoshop-påmanipulert bukse...

Tips vennene dine



På forsiden nå


...

Utfordrer Ludvigsen i Stoltzen

nyheter
Stoltze-slankeren utfordrer Stoltze-prinsen.
Les mer

...

99,6 prosent i rute

nyheter
Om fire uker kan du ta Bybanen til Lagunen.
Les mer

...

Sparer kapteinen

brann
Brann tar ingen sjanser med kaptein Markus Jonsson (33) før sommeren.
Les mer

...

Fant penger hos mistenkt eldreraner

krim
Videobilder fra bank og buss samt pengebeslag knytter 28-åringen til det grove ranet mot en eldre kvinne i Loddefjord, mener politiet.
Les mer

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Karl Espen Iversen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Nyhetsredaktør digitale medier: Jonas Mjaaland

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.