For den som ønsker å ta en nærmere titt på hva andre menneskers har hatt under klærne.
- Folk er velkomne til å sniffe litt eller ta på dem, om de ønsker det, forteller kunstner Aoi Yoshizawa smilende.
Siden april har kunstneren samlet undikker fra kjente og ukjente mennesker. Nå har hun samlet dem alle på Galleri Fisk, i Kong Oscars gate 46.
- Venner har ikke noe problem med å gi bort undertøyet sitt, men det er verre med fremmede. Mange synes nok det er litt for privat og blir redde, tror Yoshizawa.
PRIVAT: Kunstneren er andre års bachelorstudent på Kunsthøyskolen i Bergen, da med spesialisering i tekstil. Den siste uken har prosjektet «Panty Lab» hengt tilgjengelig for alle. I helgen er det siste sjanse til å ta en titt, eventuelt sniff, for de som måtte ønske det.
- Det som er fint med undertøy, er at det er så privat, samtidig som at det er så vanlig. Alle har jo undertøy, men vi snakker sjelden om det, sier hun.
Ideen kom da hun selv gjorde rent på rommet sitt og fant en gammel undikk. Hun lurte på om den kunne modifiseres og dermed tas i bruk igjen.
- Et eksempel er jo en som hele tiden gled opp i rumpen på sin tidligere eier. Den har fått lodd på hver side, forklarer Yoshizawa.
UBRUKELIGE: Alle de forskjellige plaggene er for de tidligere eierne helt ubrukelige. Når de skulle donere tøyet måtte de også krysse av og forklare grunnen til kasseringen på et skjema.
- Alle er selvfølgelig anonymisert. Inspirasjonen til utstillingen er hentet fra hverdagslivet, forteller hun.
Rundt 40 mennesker valgte å ta med sitt innerste plagg til den japanske jenten. De som ikke henger på snor med tilhørende forklaring i galleriet, har eksempelvis fått plass i en gjennomsiktig «pute». I den er det kun dameundertøy.
- Er den puten tiltenkt menn?
- Jeg kan jo også tenke meg å drømme om dametruser, sier Yoshizawa.
En annen truse henger svidd på aluminiumsfolie. Den respektive eieren hadde fått den av eks'en sin, og valgte derfor å gi den bort.
- Det er jo litt mer dramatisk, sier hun, som forklaring på hvorfor den nå er helt svidd.
Har du en undikk som trenger nytt liv, eller en ekstrem forandring, så ta den med til Galleri Fisk i helgen.
- Humor er veldig viktig i denne utstillingen. Det er nok nøkkelen til å forstå tanken bak det, forteller Yoshizawa.
Plumbo, Tommy Fredvang og Malin sang seg til finalen. Se bildene fra MGP-delfinalen i Larvik!
Se bildene!puls «W.E.» er et romantisk drama skrevet og regissert av en av musikkverdenens største stjerner, Madonna. Bortsett fra å være mamma, er filmen den tøffeste oppgaven hun har tatt på seg, sier hun selv.
Se videoen herVi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.
Se bildene herNora Foss Al-Jabri gikk til topps i den første delfinalen i Melodi Grand Prix på Ørland.
Se alle bildene!Hva skjer i Bergen | ||
spillarkivet Greit gjensyn for vennegjengen, men et utdatert pliktløp for ensomme ulver. Les mer
Siste debattinnlegg