Tertnes skoles musikkorps fikk revansj i årets skolekorps-NM.
BA skrev tidligere i år om hvordan korpsmiljøet i Hordaland blomstrer, og hevder seg i nasjonale konkurranser. Dette ble i helgen bekreftet da Tertnes vant norgesmesterskapet for skolekorps med hele 97 av 100 mulige poeng, foran Felleskorpset Askøy og Smørås skolemusikk.
Nestleder i korpset, Ingunn Bratland, var meget fornøyd med innsatsen.
– De spilte veldig bra, men nivået i konkurransen er jo bare skyhøyt, så vi var overhodet ikke sikre på om dette ville gå Tertnes sin vei, innrømmer hun likevel, mye basert på fjorårets erfaring.
I fjor kom nemlig Tertnes-musikantene på 2. plass, knappe 0,5 poeng bak vinnerkorpset. Klok av skade valgte de derfor å ikke ta seieren på forskudd basert på, i år som i fjor, den overveldende responsen fra publikum.
VANSKELIG STYKKE
Stykket de spilte var "Five blooms in a welsh garden", skrevet av den walisisske komponisten Gareth Wood, går over fem satser, og fylte dermed de 15 minuttene korpset hadde til rådighet.
Bratland trekker frem kompleksiteten i stykke som bilde på det høye nivået i korpset.
– I korpset er det musikanter fra 11 til 19 år, og stykket de spilte ble skrevet til EM i brass i 1992, altså for voksenkorps. Med dette stykket holder det ikke å ha gode folk enkelte steder i korpset. Det er vanskelig i alle stemmer, og hele korpset må holde et høyt nivå, forteller hun.
– De mestret det helt fantastisk, roser hun.
21. februar fyller kong Harald 75 år. I den anledning har vi gjort et dykk i bildearkivene.
Se alle bildene!Hva skjer i Bergen | ||
spillarkivet Greit gjensyn for vennegjengen, men et utdatert pliktløp for ensomme ulver. Les mer
Siste debattinnlegg