Chris Rock

Chris Rock vendte tilbake til stand-up. Og en halv million kjøpte billetter.

Bjørn O. Mørch Larsen

Publisert 13.11.2009 kl 13:49 Oppdatert 13.11.2009 kl 13:50

Tips en venn på e-post:

Stand up-showet «Kill The Messenger» er satt sammen av opptredener i New York, London og Johannesburg.

Skuespilleren Chris Rock er for nordmenn kanskje mest kjent for et utall biroller i amerikanske filmer, som vert for Oscar-showet og som fortelleren i TV-serien «Everybody Hates Chris», basert på hans liv som barn.

Men i USA slo newyorkeren først gjennom som komiker tidlig på 1990-tallet i «Saturday Night Live», og i sitt eget Chris Rock Show.

RAPPKJEFTET: Ikke overraskende er hans nye stand-up show av det grovkalibrede slaget.

I klare ordelag, gjerne understreket av høy falsett, lirer han av seg ufinheter som rent tekstlig ofte er grov sjikane heller enn utspekulert finesse.

Som når han raljerer med daværende presidentkandidat John McCains alder (showet er spilt inn under valgkampen mellom ham og Obama). «Hvor mange 72-åringer har dere sett i dag som gjorde noe som helst? Når du er 72 skal du bedrive dagene med å være glad for at du lever? Og hvorfor skal vi overlate det å planlegge fremtiden til en mann som ikke skal være her da?», er ikke blant hans beste, spør du meg.

Men i neste øyeblikk slår han til med en innertier som at «John McCain er så gammel at han i sin tid eide (den svarte skuespilleren) Sidney Poitier!».

TRADISJON: Chris Rock går inn i en tradisjon som inneholder andre svarte komikere som avdøde Richard Pryor og Bernie Mac - og Eddie Murphy. De bruker mer enn gjerne egen hudfarge for å formidle perspektiver, spille på stereotypier og fremvise absurditeter.

Samtidig er ikke Rock redd for å forstørre, hva skal vi si, hudfargerelaterte «sannheter». Som for eksempel svarte kvinners eiendomsforhold til sine menn: «Obamas største problem er at han er gift med en svart kvinne», sier han, og mener at en hvit kvinne bare ville vært utrolig stolt av sin mann. En svart mann vil umiddelbart blitt jekket ned av sin kone. «No, no honey, you'renot president.Weare president!»

For øvrig går det i sex, sex og sex, som den urettferdigheten det er at kvinnen - finanskrise eller ikke - sitter med verdens mest verdifulle valuta, mellom bena.

Terningkast: 3

Imagine that

dvdguiden Eddie Murphy har ikke vært til å stole på siden tidlig på 80-tallet. Les mer

Terningkast: 5

I love you, man!

dvdguiden En film mannen bør se med damen for at hun skal forstå behovet for å et gutteunivers der egne regler gjelder. Les mer

SIKKER SUKSESS: Kristian Valen kan sikkert innkassere en ny salgssuksess. Selv om utgivelsen kom for noen uker for sent til å havne under juletreet i de tusen hjem.
Terningkast:

Valens verden

dvdguiden Mannen med de tusen stemmer har klart det igjen. Les mer

Terningkast: 3

Rottenetter

dvdguiden Det som kan krype og gå av stavangerske filmfolk er samlet for å gjøre «Rottenetter» til en troverdig finansthriller fra et nyrikt miljø i hjembyen. Les mer

Terningkast: 5

Atle Antonsens Bestenoteringer

dvdguiden Fem timer med en jovial tjukkas? Funker som bare det på «Atle Antonsens Bestenoteringer». Les mer

Terningkast: 6

Klassiker i ny drakt

dvdguiden Oppusset «Snehvit og de syv dvergene»? Ja, takk. Les mer og se trailer

Terningkast: 6

Tidens eventyr?

dvdguiden «Trollmannen fra Oz» klassiker av en fantasireise og kanskje den beste eventyrfilmen noensinne laget. Les mer

Terningkast: 5

Svensk dynamitt

spillarkivet De har gitt oss Volvo, Ikea og Battlefield. Ikke rart vi må like svenskene. Les mer

Terningkast: 5

Fartsfylt klisjé

spillarkivet «Final Fantasy XIII» kostet en formue, er mer svulstig enn en Aune Sand-film, men gir god underholdning for pengene. Les mer

Terningkast: 5

Salme for en søster

Susanne Sundfør går i svart. Og ser lyset. Les mer
Terningkast: 5

Varg tilbake

Endelig er han tilbake! Mannen med de mange navn. Les mer
Terningkast: 4

Absurd og fascinerende

kinoguiden Ingar Helge Gimle blir nesten Sven O. Høiby i denne severdige filmen om kjendisbladenes absurde univers. Alt har en pris. Både Høiby og Melnæs betaler den. Les mer

Terningkast: 3

Lettfordøyelig søtsuppe

kinoguiden Den eneste grunnen til at denne filmen i det hele tatt har vært omtalt i Oscar-sammenheng heter Sandra Bullock. Det er bare nesten grunn god nok. les mer og se trailer

Mest lest nå

Oppdrag Demo

Sjekk all musikken

Her han du spille av og laste ned bidragene til Oppdrag Demo.

Spill musikken

Slik gjør du!

demo Send oss din musikk og konkurrer om kjempepremier! Les mer

Terningkast: 5

Svensk dynamitt

spillarkivet De har gitt oss Volvo, Ikea og Battlefield. Ikke rart vi må like svenskene. Les mer

Terningkast: 5

Fartsfylt klisjé

spillarkivet «Final Fantasy XIII» kostet en formue, er mer svulstig enn en Aune Sand-film, men gir god underholdning for pengene. Les mer

Terningkast: 5

Salme for en søster

Susanne Sundfør går i svart. Og ser lyset. Les mer
Terningkast: 5

Varg tilbake

Endelig er han tilbake! Mannen med de mange navn. Les mer

Film

musikk Her ser du Student TV Les mer

Grammy Awards i bilder

Rihanna poserer for kamera.

Beyonce skrev Grammy-historie med seks priser.

Se bildene fra showet!

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Kjersti Rasmussen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Redaktør: Kjell-Eirik Mikkelsen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar