Fridtjof Såheim og Odin Vaage har hovedrollene i "Sammen". Foto: Filmweb
 

Sammen

«Sammen» er en sensasjon. Skildringen av barnets grenseløse lojalitet er totalt usentimental, men samtidig nødt til å røre deg.

Hordablæsten

Solveig Risa (9) er på Hordablæsten for første gang. Lillesøster Ingrid passer på at alt går riktig for seg. I bakgrunnen medspille Karina Farnes (9).

1600 barn og ungdommer fra hele Hordaland er med på Hordablæsten i Grieghallen.

Se bildeserie!

50 Cent i Bergen

50 Cent klarte å forvandle Aulaen på NHH til en gangsta-bule med sitt høyoktan hiphop-show.

Les mer

Oscar utdelingen

Bylarm 2010

Bjørn Hellfuck-konserten på Bylarm ble belønnet med en ener av VGs anmelder, Stein Østbø. - Jeg har ikke noe behov for å utdype mine anmeldelser. I dette tilfellet tror jeg denne Hellfuck skal være glad for det, skriver han i en SMS til BA.

Sjekke høydepunktene fra Bylarm i Oslo.

Se bildeserie!

Ingrid Olava vant

Se bilder av prisvinneren her.

Les mer

Bjørn Hellfuck i Grieghallen

Se bildene fra konserten lørdag 13.februar.

Les mer

Dolks gatekunst

Dolk er representert i det nye bygget til Kvarteret.

Forbredelsene til UKEN-revyen

Det er ikke alltid lett å være flyvertinne, slik Bodil Opheim Dale her illustrerer.
Terningkast: 4

Absurd og fascinerende

kinoguiden Ingar Helge Gimle blir nesten Sven O. Høiby i denne severdige filmen om kjendisbladenes absurde univers. Alt har en pris. Både Høiby og Melnæs betaler den. Les mer

Terningkast: 3

Lettfordøyelig søtsuppe

kinoguiden Den eneste grunnen til at denne filmen i det hele tatt har vært omtalt i Oscar-sammenheng heter Sandra Bullock. Det er bare nesten grunn god nok. les mer og se trailer

Siste nyheter

Bildene fra MGP-finalen

Nils Olav Sæverås

Publisert 21.01.2009 kl 10:16 Oppdatert 22.01.2009 kl 13:23

Tips en venn på e-post:

FILM

  • SAMMEN
  • (Norge, 2009)
  • Regi: Matias Armand Jordal
  • Med: Fridtjov Såheim, Evy Kasseth Røsten, Odin Waage
  • 1t 45min
  • 11 år

Man har ikke lyst til å ty til klisjeer i møtet med en slik film, men like fullt; om ikke denne filmen rører deg langt inn i hjerterøttene, da bør du sjekke om du i det hele tatt er noen puls bak panseret.

Film

«Sammen» er en modig film og en velfortalt, gripende historie. Filmen er uforutsigbar hele veien. Bare et eneste element viser seg å vende tilbake. Det lojale barnet vil alltid søke sammen igjen med faren, selv om faren svikter gang på gang. For som sønnen sier i filmens mest gripende scene; «det er bare du som kan være faren min».

«Sammen» er også en film som må få internasjonal oppmerksomhet, men det er ikke det man tenker mest på etter denne opplevelsen. Det man tenker på, er å komme seg til hektene igjen.

Regissør Matias Armand Jordal har stått bak noen meget gode kortfilmer fra før, men for en spillefilmdebutant å være så solid, og samtidig treffe så godt i et vanskelig følelsesregister, det er ikke hverdagskost.

TUNGE TEMA: For det er de tunge temaene man blir konfrontert med. Sorg, skyldfølelse, og den ekstra dimensjonen ved sorgen som kommer når man ikke klarer å kommunisere savnet. Sorgen som er så lammende for den litt forsofne faren, at det blir sønnen på tolv som må ta på seg omsorgsrollen.

Det er det som skjer, når mamma (Evy Kasseth Røsten) dør brått i en trafikkulykke. Pappa Roger (Fridtjov Såheim) klarer ikke eneansvaret for Pål (Odin Vaage). Men Pål insisterer trassig på at de to skal klare det sammen.

En hverdagshistorie som løftes til stort drama. Ikke så mye gjennom innfløkte grep, heller gjennom en usedvanlig evne til å la situasjonene få leve. Fridtjov Såheim gjør sitt livs rolle, men i denne historien er hans tolkning likevel nærmest likeverdig med unge Odin Vaages prestasjon. Samspillet er sårt, nakent, realistisk og direkte, slik hele den gjennomgående stemningen i filmen er.

NEDE FOR TELLING: Underveis er faren Roger helt nede for telling. Da kommer det også scener som gjør direkte vondt. Når du ikke tror det er mulig for Roger å gjøre det verre for seg selv, så gjør han nettopp det.

Men Såheim gir oss tidlig et bilde av en mann med en farlig, innebygget fluktmekanisme, som gjør sitt til at de ekstreme vendingene mot slutten likevel føles sørgelig sanne. Like fullt klarer filmen til slutt å vende tilbake til den varmen vi underveis har fått glimt av.

Matias Armand Jordal skriver seg inn i en filmtradisjon der han er fullt på høyde med prisgrossister som de belgiske Dardenne-brødrene («Barnet», «Lornas stillhet»).

Men han står også for noe helt nytt, med sin direkte og usentimentale fortelling.

Her polstrer personell fra Forsvaret ett kilo nitroglyserin, fordelt på to beholdere, fra garsjen i sentralblokken ved Haukeland sykehus (17.03.2010).

Fraktet vekk farlig veske

nyheter Forsvaret, brannvesenet, politiet og personell fra Haukeland jobbet natt til torsdag med å fjerne ett kilo giftig og eksplosiv væske. Les mer

Fire av de 19 jentene på Frozen russebuss (2010).

– Først i Bergen med egen russebussvideo

nyheter Russefeiringen blir stadig mer omfattende. Nytt av året er russebusser med egne musikkvideoer. – Vi lærer mer av dette, enn av økonomitimene på skolen, sier Runa Lindebjerg (19) til BA.no. Les mer

Brannalarmen utløst i galleriet, men det var ingen brann (17.02.2010).

Rykket ut til Galleriet

nyheter Brannalarmen utløst onsdag kveld. Les mer

(Illustrasjonsbilde).

Trillingene triller ut

helse, sex, samliv Dobbelt så mange trillinger på 30 år. – Svangerskapene utgjør en stor helserisiko, mener UiB-forsker, som foreslår samleieforbud og kondom. Les mer

Årsverste av Fyllingen

håndball Trener Anders Fältnäs vil ta en alvorsprat med spillerne etter seks-målstap. Les mer

Mest lest nå

Oppdrag Demo

Sjekk all musikken

Her han du spille av og laste ned bidragene til Oppdrag Demo.

Spill musikken

Slik gjør du!

demo Send oss din musikk og konkurrer om kjempepremier! Les mer

Terningkast: 5

Svensk dynamitt

spillarkivet De har gitt oss Volvo, Ikea og Battlefield. Ikke rart vi må like svenskene. Les mer

Terningkast: 5

Fartsfylt klisjé

spillarkivet «Final Fantasy XIII» kostet en formue, er mer svulstig enn en Aune Sand-film, men gir god underholdning for pengene. Les mer

Terningkast: 5

Salme for en søster

Susanne Sundfør går i svart. Og ser lyset. Les mer
Terningkast: 5

Varg tilbake

Endelig er han tilbake! Mannen med de mange navn. Les mer

Film

musikk Her ser du Student TV Les mer

Grammy Awards i bilder

Rihanna poserer for kamera.

Beyonce skrev Grammy-historie med seks priser.

Se bildene fra showet!

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Kjersti Rasmussen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Redaktør: Kjell-Eirik Mikkelsen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar