Premieren på storfilmen «Pax» med Kristoffer Joner i en av hovedrollene er utsatt på nytt. Nå blir det tidligst kinolansering i juli.
– En del av flyscenene og motoreksplosjonene ble mer ressurskrevende enn planlagt, både økonomisk og tidsmessig, sier filmen produsent Stein Kvae til BA.
«Pax», regissert av Annette Sjursen («Min misunnelige frisør»), ble ferdig innspilt i mai 2008. 22-millionersprosjektet har norske og svenske stjerner i sentrale roller – Ida Elise Broch, Samuel Föler, Thomas Von Brömssen, Pia Tjelta, Ane Dahl Torp, Anneke von der Lippe, blant flere.
FINANSIERING: Opprinnelig skulle filmen hatt premiere i februar 2009. Så ble det hele utsatt til i februar 2010. Nå er det ytterlige utsettelser på gang.
På spilleplanen til Oslo kino står «Pax» oppført med premiere 2. juli, men datoen er svært uviss.
– Filmen er fremdeles i en prosess der vi arbeider med tilleggsfinansiering, sier Kvae.
Norsk Filmfond har til nå sagt nei til å gå inn med ytterligere millioner, så prosjektet stamper litt.
Produsentselskapet Paradox Film, har tidligere bedyret til BA at «Pax» ikke er i kunstnerisk trøbbel, selv om rykter i bransjen kan tyde på det motsatte.
HAR GJORT JOBBEN: Kristoffer Joner understreker til BA at han ikke har vært involvert i den videre filmprosessen etter innspillingen.
– Jeg har gjort jobben min. Nå ønsker jeg bare prosjektet lykke til.
– Er du spent på sluttresultatet?
– Ja, når den tid kommer. Men det er så lenge siden vi spilte inn filmen. Jeg har gjort mye annet i mellomtiden, sier Joner.
TAPERJÆVEL: «Pax» ble hovedsaklig spilt inn i det svenske filmkomplekset i Trollhättan. Joner spiller en livstrett forlegger som prøver å finne meningen med tilværelsen. Det meste av handlingen foregår ombord i et passasjerfly som får store problemer på vei fra Stockholm til Oslo.
– Jeg hjelper en liten jente til å forstå livets realiteter, men fremstår nok som en halvautoritær taperjævel.
– Og flyscenene?
– Var heftige. De hadde bygget flyet inne i et studio der. Det ristet skikkelig når vi spilte inn scenen der flyet får problemer.
– Kurerte det din egen flyskrekk?
– På ingen måte. Jeg hadde blitt bedre, men de scenene ødela alt igjen, sier Joner med et smil.
Han skal snart i gang med andre innspillingsbolk av Marius Holsts storfilm «Kongen av Bastøy» i Estland.