- Vi skal erobre Bergen, Norge og verden

Elleveåringene i Apis har skikkelige planer.

Ibsenmaskin

...

Bestillingsverk til Ibsenfestivalens 20 års-jubileum som er iInspirert av Ibsens tolv samtidsskuespill.

Se bildene her

Hvitviner på kartong

...

BAs vinekspert Per Randers Haukaas tester hvitviner på kartong. Av tyve kartonger fikk fire en sekser.

Les mer

Jakten på kjærligheten 2010

...

Årets deltakere i den populære TV-serien.

Se bildeserie!

Nikolaj Lie Kaas

...

Den kjente danske skuespilleren spiller i Varg Veum - Skriften på veggen, som har premiere den 27. august.

Les mer

NRK-høsten

...

Eia og Tufte Johansen tilbake på skjermen.

Se alle bildene

Ny teatersjef Agnete Haaland

...

Se tidligere bilder av Agnete Haaland som skuespiller.

Les mer

Hjemme hos Paal Davanger

...

Fotballpub-gründer Paal Davanger og konen Renate åpner dørene til hjemmet sitt.

Se bildeserie!

Muse: På scenen

Muse på scenen på Koengen i Bergen (23.07.2010).
Varg Veum - Skriften på veggen. Her Trond Espen Seim og  Martine Sienna Johansen (2010).
Terningkast: 4

Varg Veum - Skriften på veggen

kinoguiden En debuterende bergensjente og en dansk superstjerne er sentrale når Varg Veum gjenoppstår på kino. Les mer

...
Terningkast: 6

Toy Story 3

kinoguiden «Toy Story 2» er trolig tidenes beste animasjonsfilm, men treeren tangerer den. Dette er fabelaktig underholdning for store og små. Les mer og se trailer

Her er byens luksussuiter

...

BA tar deg med inn i Bergens flotteste hotellrom.

Se bildeserie!

Siste nyheter

Stemninger fra årets Vikingmarked

...
Camilla Kvamme Camilla Kvamme Profil E-post
Publisert 09.11.2008 kl 08:30 Oppdatert 09.11.2008 kl 11:01

Tips en venn på e-post:

...
Cecilie Amlie Conesa (midten) synes det er toppers å spille i band med bare gutter. Fra venstre Aksel Persen, Endre Igland, Tor-Håkon Tollefsen og Jonas Gripsrud Hjelmeland. Foto: Nikita Solenov

Tips vennene dine

I et klasserom på Kronstad skole har Endre Igland (11), Cecilie Amlie Conesa (11), Jonas Gripsrud Hjelmeland (11), Tor-Håkon Tollefsen (11) og Aksel Persen (11) samlet seg til den ukentlige øvingen.

Bredbeinte, langhårede og med det rette rockeuttrykket på plass, fremfører de fem elleveåringene Wolfmothers låt «Woman».

– Vi startet Apis for cirka ett år siden. Jonas, Endre og Aksel spilte gitar allerede, og jeg fikk trommekurs i bursdagsgave, forteller Tor-Håkon.

Faren til Endre var gitarist i bergensbandet Barbie Bones. At sønnen skulle gå i fotsporene hans var derfor helt naturlig.

– I begynnelsen var halve klassen med, men etter hvert som det ble mer alvorlig, falt flere og flere av, forteller Endre.

AMBISJONER: Skikkelig alvor blir det først 26. november. Da skal de unge rockerne holde konsert for elevene ved Kronstad skole, samt foreldre og søsken. De samler inn penger til SOS-barnebyer.

– Noen av oss spilte på innsamlingen i fjor også. Det gikk ikke så bra. Vokalisten ble med i bandet rett før konserten. Vi fikk ikke øvd så mye.

Nå øver de to timer i uken, og har klare ambisjoner.

– Neste skritt blir å vinne Eggstock-festivalen. Først skal vi erobre Bergen, så Norge og til slutt verden, sier de og smiler.

Da er det bra å ha kontaktene i orden. Onkelen til Endre jobber på Garage, og kan skaffe spillejobb.

IMAGE: – Har dere tenkt mye på hvilket image dere vil ha?

– Ja, litt. Vi må jo være kule når vi står på scenen, mener Cecilie.

Tor-Håkon er helt enig.

– Jeg kler meg ikke for en vanlig skoledag når jeg skal spille, sier han.

På konserten 26. november skal Apis spille Joan Jetts «I Love Rock N Roll» og «Woman» av Wolfmother. Men 11-åringene spiller ikke bare coverlåter.

– Vi skriver egne sanger også, forteller de.

– Hva skriver dere om da?

– Vi har en sang som handler om hvordan det er å miste en venn, og så er det en annen en som heter «A Little Boy». Den handler om ensomhet.

– Vi skriver ikke på norsk. Det høres mye kulere ut på engelsk, påpeker de ambisiøse rockerne.

...

Frykter lukthelvete
i boligfelt i Os

nyheter Osinger raser etter at kommunen har besluttet å legge utluftingen av et kloakkrenseanlegg midt i et boligfelt. Les mer

...

Nye farger fra Harley

Det er en fargerik forsamling når Harley-Davidson viser fram sine 2011-modeller.

Se bildeserie!
...

Hvem er best?

brann Erik Huseklepp er blitt hele nasjonens yndling. Kan han være større enn legendariske Kniksen? Les mer

...

Brann på pasienthotell

nyheter 180 personer ble evakuert natt til torsdag. Les mer

...

Her er herrene

nyheter Sjekk hvem som var med da den tiende Herremiddagen gikk av stabelen tirsdag kveld. Se bildeserie!

Hva skjer i Bergen? Sjekk kalenderen

Mest lest nå

Musikkbiblioteket åpner skattekisten

P4s sommerturné

Camilla Sanden (10) fra Stryn fikk møte Asgeir Borgemoen - sjefen over alle sjefer. Hun fikk til og med en autograf (19.07.2010).

Flammer og skating på Festplassen.

Se bilder

Nå kommer sommeren - i 1973

...

Stort og smått i BA, i mai og juni 1973.

Les mer

Oppdrag Demo

...

Sjekk all musikken

Her han du spille av og laste ned bidragene til Oppdrag Demo.

Spill musikken

Slik gjør du!

demo Send oss din musikk og konkurrer om kjempepremier! Les mer

...
Terningkast: 5

Strålende stjernekrig

spillarkivet «Starcraft II» er ingen ny månelanding, men en sabla fint tilskudd i et allerede glimrende spillunivers. Les mer

...
Terningkast: 2

Et skudd i blinde

spillarkivet «Sniper: Ghost Warrior» forsøker å lage en realistisk skarpskytteropplevelse, men ender opp med å skyte på feil blink. Med løskrutt. Les mer

...
Terningkast: 4

Röyksopp

«Senior»er motstykket til mer kommersielle «Junior», og mest for elektronikafansen.Les mer

Film

musikk Her ser du Student TV Les mer

5071-festivalen

...

3750 publikummere fikk med seg festivalen på Sandgotnabanen.

Se bildeserie!
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.